Felietony

Przez taniejące akcje Facebooka na wartości traci Instagram - z miliarda dolarów zostało już tylko 738 milionów

Marcin Kamiński
Przez taniejące akcje Facebooka na wartości traci Instagram - z miliarda dolarów zostało już tylko 738 milionów
9

Podczas gdy ogłaszano zakup Instagram przez Facebooka, na wszystkich wrażenie robiła kwota, za jaką doszło do przejęcia – miliard dolarów. Po kilku miesiącach od debiutu Facebooka na giełdzie okazuje się jednak, że wcześniej podawane kwoty są dawno nieaktualne. Wszystko przez fakt, że Instagram prze...

Podczas gdy ogłaszano zakup Instagram przez Facebooka, na wszystkich wrażenie robiła kwota, za jaką doszło do przejęcia – miliard dolarów. Po kilku miesiącach od debiutu Facebooka na giełdzie okazuje się jednak, że wcześniej podawane kwoty są dawno nieaktualne. Wszystko przez fakt, że Instagram przejęty został w dużej części w zamian za udziały w największym serwisie społecznościowym świata, a te są obecnie warte o wiele mniej, niż w momencie podpisywania umowy z Instagram. Teraz kontrakt wart jest już nie miliard dolarów, a tylko nieco ponad 730 milionów dolarów. Co z pozostałą częścią kwoty? Wyparowała.

Podczas gdy domykano szczegóły przejęcia aplikacji Instagram przez Facebooka, jedną akcję serwisu społecznościowego wyceniano na 38 dolarów amerykańskich. Przy takim kursie akcji cena za służący do wykonywania fotografii i dzielenia się nimi ze znajomymi program Instagram wynosiła aż 1,17 miliarda dolarów. Po debiucie Facebooka na giełdzie ceny akcji znacząco spadły, przez co wycena Instagram znacząco się zmieniła. Biorąc pod uwagę otrzymane 300 milionów w gotówce oraz pozostałą część w udziałach, kontrakt pomiędzy Facebookiem i Instagram jest wart znacznie mniej. Przy piątkowym kursie akcji Facebooka, wynoszącym rekordowo niskie 19 dolarów, wartość umowy wynosi 738 milionów dolarów. Co zatem z brakującą do miliarda częścią kwoty? Zwyczajnie wyparowała.

Instagram jest w interesującej i nietypowej sytuacji – z jednej strony traci pieniądze z omawianego głośno miliarda, z drugiej jednak strony firma jest zabezpieczona stosownym zapisem w umowie, mówiącym o wypłacie 200 milionów dolarów w przypadku zerwania umowy z Facebookiem. Obecna wycena aplikacji do robienia zdjęć jest mimo wszystko daleka od dziesięciocyfrowej kwoty.

Istnieje niestety wielka szansa na to, że trudna sytuacja Facebooka i Instragram będzie się pogłębiać. Akcje serwisu społecznościowego mogą nadal tracić na wartości, pociągając tym samym w dół wszystkie firmy zależne od Facebooka, w tym opisywany Instagram. Jak to wygląda Waszym zdaniem? Czekamy na komentarze.

Źródło obrazka: 1, 2.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebookinstagram