Felietony

Projektowe startupy Biznesq i goProjekt

Grzegorz Marczak
Projektowe startupy Biznesq i goProjekt
16

Mnożą się ostatnio startupy, które mają pomóc nam w zarządzaniu projektami. Dziś z rana trafiła do mojej skrzynki informacja o usłudze Biznesq.pl, a na startups.pl czytam własnie o projekcie realizowanym z wsparciem 8.1 o nazwie goprojekt.pl. Nie wspominając o już istniejących rozwiązaniach zarówno...

Mnożą się ostatnio startupy, które mają pomóc nam w zarządzaniu projektami. Dziś z rana trafiła do mojej skrzynki informacja o usłudze Biznesq.pl, a na startups.pl czytam własnie o projekcie realizowanym z wsparciem 8.1 o nazwie goprojekt.pl. Nie wspominając o już istniejących rozwiązaniach zarówno polskich jak i dziesiątkach tego typu narzędzi zagranicznych na czele z 37Signals.

Konkurencja można powiedzieć jest gigantyczna a bariera językowa w dziedzinie takiej jak zarządzenie projektami praktycznie nie istnieje - trudno mi wyobrazić sobie osoby związane z PM i nie posługujące się na tyle językiem angielskim aby zrozumieć proste instrukcje i opisy tego typu narzędzi.Skąd więc nadzieja, że się uda przebić? Tworzenie aplikacji do zarządzania projektami nie jest chyba ani czymś łatwy ani też szybkim w realizacji (zakładam, że nie korzystać się gotowców) a widoki na zarobienie w Polsce na tego typu biznesie też są raczej dalekie.

I proszę mnie źle nie zrozumieć, nie chcę absolutnie nikogo zniechęcać do tej kategorii aplikacji internetowych - wręcz przeciwnie wolę ambitniejsze produkcje niż te robione na szybko na kolanie (jakich niestety ostatnio powstaje bardzo dużo), głośno po prostu się zastanawiam jak można utrzymać i zarobić w obecnych realiach na tego typu projektach?

Patrząc na cennik obu serwisów widać, że koszt miesięczny za podstawowy pakiet waha się pomiędzy 30 a 60 PLN. Chcąc więc utrzymać usługę i wykazać się minimalną rentownością trzeba przyciągnąć do swojej aplikacji setki płacących klientów. Myślicie, że w naszych warunkach i przy takiej dostępności zagranicznych serwisów tego typu jest realne osiągnięcie takiego pułapu projektów i klientów?

Ps. Mam nadzieje, że moje czarnowidztwo się nie sprawdzi i obu projektom życzę oczywiście tych setek płacących klientów.

Obrazek pochodzi z blogs.mkhalid.com

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Startup