Google

Dolar za godzinę pracy dla Google. O co chodzi w projekcie Maven?

Jakub Szczęsny
7

O tym, że Google tworzy sztuczną inteligencję, która miałaby "pracować" dla Pentagonu wiedzieliśmy już w zeszłym roku, kiedy to Google po seriach protestów (oraz medialnych aferach) zdecydowało się zakończyć współpracę z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych. Jednak wiele kwestii pozostawało niejasnych.

Projekt Maven o którym mowa według niektórych miał być związany ze sztuczną inteligencją "zarządzającą bronią masowego rażenia". Na to rzecz jasna nie było żadnych dowodów. Niemniej, tajemnicza kooperacja Pentagonu z Google rozbudziła wyobraźnię m. in. wielbicieli teorii spiskowych. Dodatkowo, rozpoczęły się protesty pracowników oraz wywierano na Google naciski z zewnątrz: z tego powodu już w 2018 roku zdecydowano się nie przedłużać współpracy z Pentagonem, która ma dobiec końca w tym roku.

Wiadomo także, że nie wszyscy pracownicy chcieli rozwijać projekt Maven, który miał być przeznaczony dla wojska. Każda z osób, która otrzymała "zaszczyt" uczestnictwa w nim musiała podpisać dodatkowe dokumenty dotyczące poufności, zaś wokół sprawy panowała atmosfera najwyższej tajemnicy. Dodatkowym problemem było wytrenowanie AI, która miałaby pracować dla wojska. Jak wynika z informacji pozyskanych przez The Verge, Google znalazło "podwykonawcę", który dostarczył potrzebną dla tego celu siłę roboczą.

Figure Eight wchodzi całe na biało

Firma Figure Eight dostarczyła Google pracowników (albo inaczej - zajęła się trenowaniem AI), którzy trenowali sztuczną inteligencję. Jak wynika z doniesień wyżej wskazanych mediów, pracownicy przydzieleni do tego projektu otrzymywali jednego dolara za godzinę wykonywania pozornie bezmyślnych zadań - np. takich jak rozwiązywanie graficznych CAPTCHA lub wskazywanie konkretnych obiektów na zdjęciach. Są to rzecz jasna czynności, które nie wymagają absolutnie żadnych większych zdolności - może je więc wykonać nawet kompletnie niewykwalifikowana osoba. Z pewnością nie będzie tego robić pion zajmujący się typowo tworzeniem AI - stąd też Google potrzebna była możliwie tania siła robocza, która wytrenuje sztuczną inteligencję.

Projekt Maven miał na celu stworzenie mechanizmu korzystającego z machine learningu oraz idei sztucznej inteligencji do rozróżniania obiektów na materiałach graficznych wykonywanych przez drony. I właśnie do tego celu potrzebni byli pracownicy z Figure Eight: ci mieli bardzo proste zadanie - wskaż człowieka na zdjęciu satelitarnym, wskaż budynek, wskaż to, wskaż tamto. Człowiek nie ma z tym żadnego problemu - natomiast niewytrenowana sztuczna inteligencja musi mieć jakąś "bazę", z której rozpocznie naukę.

Można więc dojść do wniosku, że z pracą dla Google nie zawsze jest tak słodko jakby się mogło wydawać. Ale w tym wypadku nie jest to aż takie dziwne - Figure Eight jest od dawna znanym przedsiębiorstwem, który zajmuje się tzw. "microworkingiem" - zatrudnianiem osób do pozornie mało wymagających czynności polegających jedynie na "klikaniu". Jednocześnie, przedsiębiorstwo tworzy ogromne projekty ML/AI dla światowych gigantów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu