Programowanie

Programista to nie zawód, to stan umysłu...

Redakcja Antyweb
Programista to nie zawód, to stan umysłu...
Reklama

Chcesz być jak programista? Nic dziwnego, w końcu to jeden z najlepszych zawodów na rynku, o którym krążą prawdziwe legendy. Wczuj się w rolę specjalisty IT i dowiedz się - jakiej muzyki słuchają programiści podczas kodowania? Gdzie kodują? W jakie gry grają? Ile godzin na dobę śpią, a ilu z nich nie śpi w ogóle?

Autorem wpisu jest Marcin Kosedowski ze szkoły programowania online Kodilla.com

Reklama

Portal JetBrains przepytał 6000 programistów z 17 krajów - od Argentyny i Brazylii, przez Polskę, po Koreę Południową i Japonię. Na podstawie ich odpowiedzi powstał barwny obraz ekosystemu, w którym funkcjonują na co dzień koderzy. Ale zanim zasiądziecie do lektury, przynieście sobie kubek czegoś ciepłego.

Kawa czy herbata?

Zaparzyliście? To sprawdźcie teraz, co najchętniej piją mistrzowie klawiatury. Aż 57 proc. z nich preferuje kawę, 33 proc. herbatę, a 10 proc. - nie pije żadnego z tych napojów. Innych odpowiedzi niestety nie ma, ale może sami napiszecie w komentarzach, co zwykle macie w swoich kubkach?

Świątki, piątki i niedziele

Ciekawe są też dane dotyczące miejsca pracy. Tylko 2 proc. przebadanych przyznało, że programuje w coffee-shopie, 31 proc. w domu i aż 64 proc. w biurze. A skoro biuro, to mógłby z tego płynąć wniosek, że branża słynąca z licznych benefitów, typu hamaki i pokoje relaksu, ma wolne weekendy, ale… nic bardziej mylnego. Wolny zawód to praca w czasie wolnym. Zdecydowana większość, bo aż 85 proc. przyznała, że soboty i niedziele również poświęca na kodowanie (te niehandlowe pewnie też ;) Wolne ma jedynie 15 proc.

Co na uszach?

Dom, biuro, ławka w parku - nieważne gdzie, muzyka musi być. Aż 77 proc. programistów odpowiedziało, że słucha jej podczas programowania. Co najchętniej wrzucają na uszy? Na pierwszym miejscu znalazła się muzyka elektroniczna (37 proc.), a tuż za nią pop (32 proc.) i rock (29 proc.). Lista jest długa, mamy tutaj też m.in.: heavy-metal (17 proc.), jazz (12 proc.) oraz punk rock czy R&B (po 5 proc.). Co prawda skupienie się przy ciężkich brzmieniach wydaje się być bardzo trudne, ale o gustach się nie dyskutuje ;)

Będę grał w gry

Wiemy już czego słuchają programiści, zajrzyjmy im zatem teraz przez ramię i sprawdźmy, czy rzeczywiście pracują.

O to, czy grają w gry zapytano ich co prawda w poprzedniej edycji raportu (2017), ale nie możemy sobie odmówić, żeby o tym nie wspomnieć “Tak, oczywiście” - odpowiedziało 65 proc., a na podium znalazły się gierki fabularne, strategie i przygodówki. Tylko po 7 proc. lubi symulacje i gry sportowe. Tytuły żadne nie padły, możemy tylko spekulować, ale przy obecnych możliwościach technicznych raczej nie będzie to Pac-Man.

Praca 2 godziny dziennie? - Zdarza się, dziękuję

No dobra, zabawa zabawą, ale pracować trzeba. JetBrains zapytał więc, ile godzin w tygodniu programiści poświęcają na kodowanie, z podziałem na zadania u pracodawcy oraz na własne projekty.

Reklama

Własne lub dodatkowe projekty w przypadku 40 proc. badanych zajmują im po 8 godzin tygodniowo. Z kolei 37 proc. poświęca 32 godzin tygodniowo na zadania dla pracodawcy. Niektórzy jednak zadeklarowali 1-2 godziny.

Skrzynka z narzędziami

To teraz na poważniej. Sprawdziliśmy, który język programowania jest najpopularniejszy. Zajrzeliśmy też do “skrzynek z narzędziami” programistów i przyjrzeliśmy się, które aplikacje preferują, na jakie frameworki stawiają, co robią dla pieniędzy, a co przynosi im innego rodzaju satysfakcję.

Reklama

Z językami piłka będzie krótka, bo to już kolejny rok, kiedy najwyższe podium zajmuje Java. I to w wersji 8, której regularnie używa aż 84 proc. respondentów. Na drugim miejscu mamy język JavaSript z 60-procentowym uznaniem dla frameworka React. Na trzecim plasuje się bardzo popularny ostatnio Python.

Java od dawna zajmuje czołowe miejsca w światowych rankingach, dlatego nieprzypadkowo uczymy tego języka i z pełną świadomością postawiliśmy właśnie na wersję 8. Programiści Java mogą dosłownie przebierać w ofertach. Ci najbardziej doświadczeni mają szansę na pensję nawet w wysokości ok. 10 tys. zł miesięcznie.

Kolejnym pytaniem jest, czy programiści testują swoje kody? Badanie pokazało, że 59 proc. używa samodzielnie napisanych testów, 11 proc. korzysta z cudzych testów, a aż 30 proc. nie testuje w ogóle, co może być np. przyczyną, że właśnie musieliście odwiesić swojego smartfona, żeby czytać dalej :)

System operacyjny? Nadal króluje Windows (62 proc.), ale depczą mu po piętach Unix/Linux (49 proc.) i macOS (44 proc.).

A teraz będzie o pieniądzach

Z czego można czerpać więcej przyjemności, a co przynosi dochody? Przepytani programiści przyznali, że dla kasy wybierają rozwijanie aplikacji Back-end i Front-end. Tylko niespełna po 40 proc. z nich traktuje je jako hobby. Z kolei 13 proc. dla przyjemności pracuje nad machine learningiem, podczas gdy tylko 8 proc. robi to dla pieniędzy. Interesujące jest, że aż 22 proc. przyznało, że nie pracuje nad rozwojem żadnej aplikacji.

Reklama

Aaa kodki dwa

I jak tam Wasza kawa? Działa, czy oczy się kleją i robimy dolewkę? Na podstawie raportu JetBrains można stwierdzić, że programiści w zdecydowanej większości ze snem problemów nie mają. 53 proc. sypia po 7-8 godzin na dobę. 35 proc. po 5-6 godzin. Więcej niż 8 godzin śpi tylko 6 proc., ale co ciekawe 2 proc. (czyli jakieś 120 osób) odpowiedziało: Ja nie śpię / I don’t sleep.

Co tak naprawdę pokazuje badanie JetBrains? Na pewno to, że zawód programisty jest obecnie tak bardzo “HOT”, że ludzi fascynuje nie tylko praca wykonywana przez programistę, ale także to, co robi w wolnym czasie. Wyobrażasz sobie, żeby takie badanie powstało o Twojej profesji?


O autorze:

Marcin Kosedowski jest szefem marketingu w szkole programowania online Kodilla.com, zajmującej się organizacją bootcampów programistycznych dla osób chcących przekwalifikować się do pracy w IT.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama