Nie jestem programistą i generalnie nie robi mi to różnicy, ale wiem, słyszałem, ktoś mi powiedział, że przy tworzeniu kodu ma to znaczenie. Z najnowszego badania IRCenter, Filttr i Connectis przeprowadzonego we wrześniu wynika, że ci od spacji zarabiają więcej od tych wolących korzystać z tabulatora, a zwolennicy obu rozwiązań najmniej. Ale to oczywiście nie wszystkie dane z tego raportu, jest kilka innych ciekawych wniosków.
Najpierw sprawdźmy, jak postrzegają swoje aktualne miejsce pracy, a ściślej czy rozważają w ogóle zmianę. Okazuje się, że większość czeka tylko na dobrą okazję, a gdy się pojawi bez wahania przejdą do kogoś innego, 28% jest zadowolona i nie planuje zmiany miejsca zatrudnienia, a 10% aktywnie szuka nowego zajęcia. A czy na zmianę pracy wpływają zarobki w IT?
Forma zatrudnienia? Najwięcej zatrudnionych jest na umowę o pracę. Warto tu zaznaczyć, że przepytano tylko aktywnych zawodowo programistów. Drugą grupę stanowią osoby preferujące samozatrudnienie w formie działalności gospodarczej i ta grupa zarabia zdecydowanie więcej, ponad 10 tys. zł miesięcznie. Przy umowie o pracę większość deklaruje zarobki na poziomie ponad 6 tys. zł.
I ci zatrudnieni w modelu B2B są najbardziej z niego zadowoleni, a najmniej zatrudnieni na umowę o dzieło.
A czym się kierują przy wyborze pracodawcy? Na pierwszym miejscu oczywiście zarobki, ale ważna jest też możliwość rozwoju, atmosfera w pracy czy możliwość pracy zdalnej.
Następny wykres pokazuje, że programiści długo nie zagrzewają miejsca i często zmieniają pracę, choć jest część z nich, która wykazuje się ponad 5 letnim stażem pracy.
A największe zadowolenie ze swojej pracy wykazuje grupa programistów, która ma staż 2-3 lata.
Wymarzony pracodawca? Zdecydowanie wygrywa Google, na dalszym miejscu Microsoft i freelancing, ale wysoko też są banki.
Przejdźmy już do preferencji naszych programistów. Z systemów dekstopowych bardziej wolą Windowsa od Linuksa, a w przypadku systemów mobilnych zdecydowana większość woli Androida, iOS i WP preferuje odpowiednio 19 i 4% programistów.
Okazuje się też, że większość z nich preferuje tabulatory zamiast spacji i zdecydowana większość relacyjne struktury baz danych.
Ale to zwolennicy spacji zarabiają najwięcej, podobnie rzecz się ma w przypadku osób preferujących Windows Phone i Mac OS oraz płaskie struktury danych. Wykazują tu zarobki rzędu od 8 do 10 tysięcy złotych (mediany zarobków).
W przypadku pytania o znajomość języków programowania, najwięcej wskazań było na SQL i Javascript, najmniej na GO, CoffeeScript i Haskell.
Z kolei najbardziej ulubionym dla nich językiem jest Java i C#.
Ciekawe pytanie dotyczyło też, czy chcą się uczyć nowych języków. Zdecydowana większość twierdzi, że uczy się w boju, czyli podczas wykonywania swoich obowiązków. Prawie połowa twierdzi, że wiedza zdobyta na uczelni jest mało istotna, a najlepiej zarabiają ci programiści, którzy ukończyli kursy certyfikacyjne i uczestniczyli w hackatonach.
Ostatnie pytanie dotyczyło jak pracują. Większość wskazywała metodę Scrum, nieco mniej Agile oraz w przypadku narzędzi - Jira, Confluence oraz Trello.
Przy czym metodologie Scrum preferuje większość programistów, niezależnie od wieku.
--
Badanie przeprowadziła agencja badawcza IRCenter, Filttr, czyli twórcy aplikacji mobilnej łączącej pracodawców i specjalistów IT i Connectis - spółka technologiczna specjalizująca się między innymi analizami biznesowymi oraz systemowymi. Przepytano w nim 502 programistów aktywnych na rynku pracy w ubiegłym miesiącu.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu