Technologie

"Żałowałem kupna tabletu z Androidem." - Profil technologiczny: Marcin Hejka

Grzegorz Marczak
"Żałowałem kupna tabletu z Androidem." - Profil technologiczny: Marcin Hejka
14

Branża inwestycyjna i startupowa na całym świecie zapewne dobrze kojarzy nazwisko Marcin Hejka. Jest to Vice President, Intel Capital Managing Director, EMEA & India a po polsku jeden z kluczowych osób w Intel Capital, firmy która rocznie wydaje na inwestycje w projekty technologiczne. blisko pół miliarda dolarów.

Zapraszam do poznania profilu technologicznego Marcina Hejki. Przypomnę, że jest to cykl w którym każdemu zaproszonemu gościowi zadajemy dokładnie te same pytanie. Pytamy o technologiczne gadżety, trendy, preferencje itp:

Z jakich urządzeń korzystasz do pracy i rozrywki?

iPhone, iPad Pro, ultrabook Lenovo Yoga12, Samsung S8+, do gier PS4, Nintendo Switch i Nintendo 3DS. Na rower Garmin Phoenix 3.

Twoje ulubione aplikacje komputer / tel?

FB, Messenger, WhatsApp, Audioteka, SeekingAlpha, OneNote, do zdjęć Adobe Creative Cloud, DXO Optics Pro, SmugMug.

Twój ulubiony gadżet / sprzęt IT?

Ostatnio to słuchawki bluetooth Plantronix Focus. Działają naprawdę super, parują się błyskawicznie z wieloma urządzeniami. Pozwalają mi nie korzystać z bluetooth w samochodzie… Poza tym inteligentny zegarek Withings Activite Steel, może dlatego, że wygląda na zwykły tradycyjny zegarek. Poza tym jest całkiem ładny, a design w technologii też jest też ważny.

Twoje największe zakupowe rozczarowanie jeśli chodzi o gadżety / sprzęt IT

Nie mogę się nadziwić, że sparowanie urządzeń przez bluetooth z systemem audio w samochodzie ciągle jest tak upierdliwe, nawet w modelu samochodu porządnej marki z 2016 roku. Why!!!Wcześniej żałowałem kupna tabletu z Androidem Galaxy Tab S2. Jednak IOS działa lepiej na tabletach. Może Android 7.0 to zmieni? Juicero nie kupiłem. :-)

Technologia / rozwiązanie technologiczne , które zrobiła na tobie ostatnio wrażenie?

Niektóre zastosowania machine learning. Okazuje się, że są one wykorzystywane nie tylko z korzyścią dla użytkowników, ale też do maksymalizacji zysków sprzedawców online. Ostatnio przekonałem się, że wielokrotne sprawdzanie lotów na konkretny kierunek z jednego urządzenia może spowodować wzrost ceny, podczas gdy cena jest niższa jeśli sprawdzi się ją z innego urządzenia i adresu IP. Gdzie się podziała moralność i uczciwość.... :-/
Z pozytywów jestem pod wrażeniem wykorzystywania machine learning do diagnostyki medycznej. Już niedługo sztuczna inteligencja będzie diagnozowała nas lepiej niż doświadczeni lekarze.

Najważniejszy twoim zdaniem trend w nowych technologiach na najbliższe 3 lata?

Smart Home w coraz większym stopniu trafia pod strzechy. Mamy w domu coraz więcej inteligentnych urządzeń (kamer, inteligentne audio/video, systemy security, inteligentne zamki do drzwi, systemy nawadniania trawników, etc.), które w połączeniu z urządzeniami mobilnymi i technologią geofencing w coraz większym stopniu będą się integrowały dla ułatwienia nam życia.

Największe rozczarowanie jeśli chodzi o obecny rozwój technologii i niespełnione oczekiwania?

Mieszkam pod Warszawą. Spora miejscowość. W prostej linii mam do centrum stolicy 20 km. Ale niestety dostęp do internetu jest problemem. Nie ma w okolicy żadnego dostawcy internetu przez kabel, nawet Neostrada nie dochodzi. Zasięg operatorów mobilnych też (wbrew marketingowi) jest problemem. Przy antenie kierunkowej na dachu z LTE jestem w stanie wyciągnąć 4 mb transferu... Wstyd.

Najciekawsze produkty / startupy ostatnich 3 lat?

W obszarze B2B dzieje się dużo ciekawego. Osobiście mam dużą wiarę w naszą ostatnią inwestycję w Polsce czyli Elmodis. Ich rozwiązanie pozwala niezwykle precyzyjnie monitorować przemysłowe silniki elektryczne, przewidywać usterki czy ograniczać zużycie prądu. To olbrzymi rynek, 300 milionów silników przemysłowych odpowiadających za jedną czwartą światowego zużycia prądu. Trzymam za Elmodis kciuki.
W obszarze B2C bardzo mi się spodobało Healbe, inteligentna opaska, które jest w stanie zmierzyć ile kalorii przyswajamy na podstawie analizy oporności elektrycznej. Dla wielu ludzi to gadget przydatny dla osób uprawiających sport lub na diecie, dla innych np chorych na cukrzycę to niezwykle ważna informacja zdrowotna. Póki co Healbe nie jest super precyzyjne ale technologia jest rozwijana.

W akcje jakiej spółki nie zainwestowałeś na giełdzie i teraz tego żałujesz?

Nie inwestuję prywatnie. Zajmuję się tym zawodowo i nie chciałbym kiedykolwiek znaleźć się w sytuacji konfliktu interesu.

Na jakiego Fake Newsa dałeś się nabrać?

Chyba się nie dałem nabrać. Z natury jestem sceptyczny. Pewnie bardziej prawdopodobne jest to, że nie uwierzyłem w jakąś prawdziwą wiadomość. :-)

Ile czasu spędzasz dziennie w social media (FB, Twitter, Instagram) i dlaczego?

Jakąś godzinę. Bardzo lubię wymieniać się poglądami na różne tematy (historia, polityka, etc.) i bardzo lubię ożywione dyskusje z osobami o zupełnie odmiennych poglądach. FB mi to zapewnia. Cenię ludzi o innym zdaniu. Nikogo jeszcze nie usunąłem. :-)

Twoje ulubione kanały na Youtube?

Lubię takie tematy jak geopolityka i historia, zatem śledzę: Geostrategy, StratforVideo, a także Max Kolonko i kilka kanałów historycznych.

Dziękuję

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Startupintel capitalVCstartups