Polska

Premiera Chromebooków w Polsce!

Konrad Kozłowski
Premiera Chromebooków w Polsce!
101

A więc doczekaliśmy się! Chromebooki, czyli niewielkie, lekkie komputery z systemem Chrome OS od Google, opanowujące rynek edukacyjny choć nie tylko, nareszcie pojawią się w Polsce! Na początek przywitamy trzynastocalowy model od Acera z układem NVIDII - CB5-311. Zaprezentowany w sierpniu tego ro...

A więc doczekaliśmy się! Chromebooki, czyli niewielkie, lekkie komputery z systemem Chrome OS od Google, opanowujące rynek edukacyjny choć nie tylko, nareszcie pojawią się w Polsce! Na początek przywitamy trzynastocalowy model od Acera z układem NVIDII - CB5-311.

Zaprezentowany w sierpniu tego roku Chromebook Acera pojawi się w oficjalnej sprzedaży w naszym kraju. A jest się z czego cieszyć, bo jest to jeden z lepszych modeli tego typu komputerów na rynku. Acer postanowił bowiem wykorzystać układ Tegra K1 w swoim Chromebooku, co zaskutkowało między innymi niesamowitym osiągami czasu pracy na baterii - wynik ten może wynieść aż 13 godzin! Poza tym, do rąk dostajemy sprzęt wydajniejszy od konkurencji, która wybrała układy Intela Bay Trail i Exynos. Z kwestii technicznych warto zwrócić uwagę na 192-rdzeniowy układ graficzny, który po raz pierwszy pojawił się w Chromebooku.

Wewnątrz znajdziemy aż 4 gigabajty pamięci RAM, ekran 13,3 cala o rozdzielczości Full HD 1920 na 1080 pikseli. Mamy więc do czynienia ze specyfikacją z wyższej półki, a całości uzupełniają czytnik kart SD, kamerka internetowa, port HDMI, dwa porty USB 3.0 i batera i pojemności 3220mAh. Wszystko to robi wrażenie, więc dodam, że Acerowi udało się zamknąć takie cudeńko w obudowie o grubości 18 milimetrów. Praca z tym Chromebookiem będzie przyjemna w każdych warunkach, ponieważ nie znalazły się w nim żadne wentylatory, więc nie musimy się martwić o odpowiednie otoczenie.

Ceny

Znamy ceny pierwszego Chromebooka w Polsce: 11 cali, model Acer C720 (na zdjęciu powyżej) - 999 złotych, 13 cali model Acer CB5-311- 1199 złotych.

Dlaczego warto wybrać Chromebooka?

To pytanie będzie padało przez najbliższe tygodnie naprawdę często, szczególnie ze względu na okres sprzyjający zakupom. Choć na co dzień towarzyszy mi jeden z dwóch pierwszych Chromebooków, które pojawiły się oficjalnie w sprzedaży, do bez mrugnięcia okiem poleciłbym ten sprzęt niemal każdemu. Surfowanie po Sieci, filmy online, muzyka online, podstawowa praca z dokumentami dzięki Dokumentom Google i Office Online, sieci społecznościowe, a wkrótce nawet i Photoshop streamowany na ekran naszego komputera.

Jest tak naprawdę bardzo niewiele sytuacji, w których Chromebook nie będzie w stanie sprostać oczekiwaniom zwykłego użytkownika. Jeżeli weźmiemy pod uwagę takie aspekty jak długi czas pracy na baterii, pełna klawiatura i touchpad oraz atrakcyjna cena, to Chromebook staje sie poważnym kandydatem pomiędzy typowymi laptopami i tabletami dostępnymi na rynku.

 

To nie wszystko

W Polsce pojawią się także Chromebase od LG - opisywany tutaj, a także Chromebox od Asusa - opisywany tutaj.

Teraz się zacznie

To bez wątpienia będzie miesiąc Chromebooka w Polsce - a my jesteśmy do Waszej dyspozycji, komentarze oddajemy w Wasze ręce, to idealny czas na dyskusje i pytania odnośnie tych komputerów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu