Telewizja

Prawie 3/4 Polaków wymieniłoby w naziemnej telewizji TVP 1, najlepiej na HBO

Grzegorz Ułan
Prawie 3/4 Polaków wymieniłoby w naziemnej telewizji TVP 1, najlepiej na HBO
46

Agencja Wavemaker udostępniła nam dzisiaj wyniki swojego cyklicznego badania - Projekt Cyfrowizja V, które w niezbyt kolorowych barwach rysują obecny stan telewizji publicznej, a w zasadzie opinię, jaką mają o niej Polacy.

TVP 1, niegdyś stacja pierwszego wyboru, pierwsze źródło informacji z kraju i ze świata, nie pojawia się dziś nawet w pierwszej dziesiątce najwyżej ocenianych stacji darmowej, cyfrowej telewizji naziemnej. Co więcej aż 4 stacje telewizji publicznej pojawiły się w pierwszej dziesiątce stacji, które rodacy najchętniej wymieniliby na inną stację.

To wszystko w dobie coraz lepszych notowań oferty telewizji naziemnej wśród Polaków, którzy pozytywnie oceniają zmiany, jakie w niej zachodzą.

72 proc. badanych pozytywnie postrzega kierunek zmian w ofercie naziemnej TV. To już trzeci rok z rzędu, gdy jej postrzeganie się poprawia – pokazuje Projekt Cyfrowizja V, cykliczne badanie agencji Wavemaker realizowane od 2014 r. Odsetek widzów zadowolonych z bezpłatnej TV wzrósł o 5 p. proc. w stosunku do poprzedniej fali badania z jesieni 2018 r.

Zacznijmy od najlepiej ocenianych stacji w tej naszej naziemnej telewizji cyfrowej. Najwyższe oceny zebrał w ostatnim badaniu najbardziej w mojej ocenie wypośrodkowana politycznie stacja, czyli Polsat, pozytywnie oceniana przez 79% Polaków, na drugim miejscu znalazł się TVN, a podium zamyka TVN 7. Ze stacji publicznych jedynie TVN Historia pojawiła się w TOP 10, a TVP, którą pozytywnie ocenia już tylko 51% Polaków, wypadła z tego zestawienia.

Mimo dobrych notowań oferty naziemnej telewizji cyfrowej, Polakom brakuje w niej kanałów z filmami czy serialami, co widać po liście kanałów, które chcieliby oglądać w swoich telewizorach. Na pierwszym miejscu z prawie 30% wskazań mamy kanały HBO, ale na liście znalazł się też Canal+, Kino Polska czy TVP Seriale, czyli stacje typowo filmowo-serialowe. Kolejne braki w ofercie to kanały popularno-naukowe - National Geographic i Discovery oraz kanały sportowe, które reprezentuje Eurosport.

Przechodzimy już do tej niechlubnej dla telewizji publicznej kategorii, czyli listy stacji, które Polacy najchętniej wymieniliby na któreś z pozycji multipleksu marzeń. Czołówkę otwiera telewizja Trwam, którą prawie 80% widzów chciałby wymienić na inną stacje, na drugim miejscu mamy Polo TV, co nieco dziwi, bo oglądając czasem relacje z koncertów disco polo można by odnieść wrażenie, że to ulubiony gatunek muzyczny wielu rodaków. Ale to może tak jak z teatrem, w telewizji niewiele osób ogląda, a na niektóre spektakle na żywo kupić bilet graniczy z cudem.

Dalej mamy pierwszą publiczną stacje, przeznaczoną dla najmłodszych TVP ABC, co też może dziwić, bo to jedyna stacja dla dzieci w naziemnej telewizji. Tuż za nią mamy TVP 1, WP, Zoom. Na kolejnym miejscu kolejny kanał telewizji publicznej TVP Kultura, eska TV, Metro oraz zamyka pierwszą dziesiątkę stacji do wymiany TVP 2.

Z czego wynikają teraz tak słabe notowania kanałów publicznej telewizji? Myślę, że to wina głównie kanałów informacyjnych w tych stacjach. Najbardziej wypośrodkowany Polsat zbiera najwyższe oceny, a już od początku do końca upolityczniona przez partię rządzącą telewizja publiczna z pewnością męczy już rodaków, stąd pojawia się na liście kanałów do wymiany. Niestety nie zanosi się na to, aby miało się to zmienić w najbliższym czasie.

Źródło: Wavemaker.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu