Felietony

Poznaj sposób na obejście ekranu zabezpieczającego Androida i jak się przed tym obronić

Michał Szabłowski
Poznaj sposób na obejście ekranu zabezpieczającego Androida i jak się przed tym obronić
Reklama

Nie znam nikogo, kto nie chroniłby swojego smartfona przed dostępem osób trzecich. Rodzajów zabezpieczeń jest całe mnóstwo, jednak chyba najpopularnie...

Nie znam nikogo, kto nie chroniłby swojego smartfona przed dostępem osób trzecich. Rodzajów zabezpieczeń jest całe mnóstwo, jednak chyba najpopularniejszym wśród użytkowników mobilnego systemu operacyjnego Android jest wzór. Ten wprowadzony przez Google w 2008 roku mechanizm obronny umożliwia szybkie i wygodne odblokowanie telefonu za pomocą kilku ruchów palca, jednocześnie jest o wiele bezpieczniejszy od tradycyjnego, czterocyfrowego hasła PIN. Okazuje się, że istnieje prosty sposób na obejście zabezpieczenia w oryginale nazwanego "pattern lock".
Reklama

Sposób, a właściwie dwa sposoby, które zaraz poznacie, nie są jedynymi na odblokowanie ekranu głównego w smartfonie z Androidem. Najprostszym z nich jest oczywiście przyjrzenie się z bliska smugom pozostałym przez palce na warstwie ochronnej wyświetlacza. Innym, znanym mi z praktyki, jest rysowanie liter (jak na grafice powyżej). Idealne wydają się być litery: "O", "L", "M" czy na przykład "N". Należy pamiętać, że podobnie jak w haśle PIN, również we wzorze należy wybrać co najmniej cztery elementy. Z tego powodu litery takie, jak "C" czy "I" odpadają. Dajmy jednak sobie spokój z próbą odgadnięcia czyjegoś kodu - tym bardziej, że po każdych trzech nieudanych następuje 30 sekundowa przerwa. Po co zgadywać, jeśli można go zwyczajnie (no powiedzmy) usunąć?

Zanim jednak opiszę sposób na pozbycie się chroniącego Androida wzoru, uprzedzę wszelkiej maści trolle bez wyobraźni, że robię to wyłącznie po to, by pokazać, jak się skutecznie obronić przed próbą włamania. Gotowi?

Forumowicz o ksywie m.sabra opublikował na stronie XDA-Developers instrukcję pokazującą, jak w kilku krokach złamać, na dwa sposoby, zabezpieczenie mobilnego systemu operacyjnego firmy Google. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że aby oba z nich zadziałały, niezbędne będzie, by telefon do którego chcemy się dobrać miał włączony tryb debugowania USB (znajdziecie go w Ustawienia -> Aplikacje -> Programowanie). Konieczne będzie również zainstalowanie na naszym komputerze programu ADB.

Pierwszym sposobem przejścia zabezpieczenia jest zmienienie wartości zmiennych lock_pattern_autolock oraz lockscreen.lockedoutpermanently na 0. Drugi jest równie łatwy do zrealizowania - wystarczy, że usuniemy gesture.key z folderu /data/system. Jeśli jesteście ciekawi szczegółów, wtedy powinniście odwiedzić wątek rozpoczęty na forum XDA-Developers.

Najważniejsze pytanie, na które odpowiedź już na pewno znacie, brzmi: jak zabezpieczyć swój smartfon przed opisanymi przed chwilą włamaniami? Wystarczy, że weźmiecie do ręki swoją słuchawkę i upewnicie się, że macie wyłączony tryb debugowania USB. To by było na tyle.

Przy okazji chciałbym się dowiedzieć, jakiego rodzaju zabezpieczenia stosują nasi Czytelnicy. Korzystacie z dostarczonych wraz z systemem metod czy macie zainstalowane specjalistyczne aplikacje takie, jak na przykład Cerberus lub Prey?

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama