Świat

Powstał fundusz Google Ventures

Grzegorz Marczak
Powstał fundusz Google Ventures
4

Firma Google uruchomiła Google Ventures czyli fundusz VC. GV zainteresowany jest szeroko rozumianym IT (consumer Internet, software, hardware, clean-tech itp) z naciskiem na twórcze i innowacyjne pomysły. Oczywiście są też zainteresowani firmami, które w dłuższej perspektywie przyniosą znaczne zwr...


Firma Google uruchomiła Google Ventures czyli fundusz VC. GV zainteresowany jest szeroko rozumianym IT (consumer Internet, software, hardware, clean-tech itp) z naciskiem na twórcze i innowacyjne pomysły. Oczywiście są też zainteresowani firmami, które w dłuższej perspektywie przyniosą znaczne zwroty z inwestycji (czyli nie do końca muszą być aż tak bardzo inowacyjne jeśli już teraz zarabiają pieniądze i mają potencjał na większe zyski)

Jeśli chodzi o stan zaawansowania biznesu, który może ubiegać się o pieniądze z GV to w grę wchodzi nawet wczesna faza rozwoju.

We invest anywhere from seed stage to mezzanine and embrace the challenge of helping young companies grow from the garage to global relevance.

Słysząc o Venture Capital od takiej firmy jak Google od razu nasuwa się pytanie i wątpliwość czy jest to jedynie organizacja powołana do pozyskiwania nowych i ciekawych firm do portfolio Google? Według FAQ umieszczonego na stronie GV tak ma nie być - to znaczy GV ma działać na bardzo klasycznej zasadzie inwestycji w biznes z potencjałem. Inwestycja ma doprowadzić do rozwoju firmy i docelowo do zarobienia dużych pieniędzy.

Zwolennicy spiskowej teorii dziejów z pewnością uznają, że GV jest przyczółkiem do zbierania ciekawych projektów i pomysłów które potem mogą być wykorzystane w matczynej firmie (bo w przeciwieństwie do innych funduszy akurat Google ma dużą łatwość w wdrożeniu nowego pomysłu). No cóż - można i taki scenariusz wymyślić i chować swój jakże cenny pomysł czy też projekt przed wszystkim pazernym kapitalistami.

Sposobem (właściwie chyba jedynym) na zgłoszenie swojego projektu do Google Ventures jest wysłanie maila na adres ventures@google.com. Jeśli przesyłamy prezentacje to maksymalnie 20 slajdów, w przypadku opisu projektu nie więcej niż 3 strony tekstu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Googlefundusze inwestycyjne