Świat

Google odchudza o 200 osób dział sprzedaży i marketingu

Grzegorz Marczak
Google odchudza o 200 osób dział sprzedaży i marketingu
8

Oficjalny blog Google informuje o cięciach w dziale sprzedaży i marketingu na całym świecie. Działy te będą odchudzone o około 200 osób (niektórzy mówią, że nawet więcej). Jeszcze dwa lata temu taka sytuacja była nie do wyobrażenia - Google redukuje koszty i zwalnia ludzi. Wszyscy pamiętamy wywia...

Oficjalny blog Google informuje o cięciach w dziale sprzedaży i marketingu na całym świecie. Działy te będą odchudzone o około 200 osób (niektórzy mówią, że nawet więcej).

Jeszcze dwa lata temu taka sytuacja była nie do wyobrażenia - Google redukuje koszty i zwalnia ludzi. Wszyscy pamiętamy wywiady z zadowolonymi pracownikami, wspaniałe biura czy też sławne chyba na całym świecie restauracje dla pracowników. Niestety jak każda duża korporacja również Google odczuwa pewne objawy kryzysu i tak samo jak inni podejmuje działania w celu utrzymania dobrych wyników finansowych (których oczekują akcjonariusze).

Warto też zwrócić uwagę jakie przyczyny redukcji zatrudnienia podaje Googe:

In some areas we've created overlapping organizations which not only duplicate effort but also complicate the decision-making process. That makes our teams less effective and efficient than they should be. In addition, we over-invested in some areas in preparation for the growth trends we were experiencing at the time.

W odniesieniu do polskiego rynku (nawet tego internetowego) też można by zaobserwować tego typu zjawiska. Szybko i dynamicznie rozwijająca się firma zatrudnia w bardzo krótkim czasie dużo pracowników. Niestety takie decyzje bardzo szybko odbijają się czkawką bo żadne wzrosty czy też dobra koniunktura nie trwa wiecznie.

Google to jednak nic w porównaniu z cięciami jakie właśnie wprowadza IBM - planowane jest zwolnienie kolejnych 5 tysięcy ludzi, których to obowiązki praca przejmą pracownicy w Indiach. Warto jednak pamiętać, że IBM zatrudnia na świecie 386 tysięcy pracowników i naprawdę ma co redukować.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Googlekryzys