Moje przemyślenia

Poważna dziura w iOS 4.1 umożliwia dzwonienie z zablokowanego iPhona

Grzegorz Marczak
Poważna dziura w iOS 4.1 umożliwia dzwonienie z zablokowanego iPhona
9

Umówmy się nikt nie jest idealny. Gorzej jednak kiedy niektórzy o tym zapominają i wytykają błędy innym (Jobs i Flash). Od wczoraj po internecie krąży news o tym jak to dzięki dziurze w iOS 4.1 da się zadzwonić na każdy numer nawet jeśli telefon jest zablokowany kodem bezpieczeństwa. Konsekwencją...

Umówmy się nikt nie jest idealny. Gorzej jednak kiedy niektórzy o tym zapominają i wytykają błędy innym (Jobs i Flash). Od wczoraj po internecie krąży news o tym jak to dzięki dziurze w iOS 4.1 da się zadzwonić na każdy numer nawet jeśli telefon jest zablokowany kodem bezpieczeństwa.

Konsekwencją tej dziury jest nie tylko możliwość dzwonienia z zablokowanego numeru nie posiadając kodu bezpieczeństwa (dla mnie to podstawa) i pinu ale też dostęp do naszych kontaktów, historii rozmów itp. Co gorsza można tez dostać się do poczty w naszym przypomnę to zablokowanym telefonie (a konsekwencji tego chyba nie trzeba tłumaczyć)

Sprawdziłem to osobiście na moim 3GS z iOS 4.1 i niestety faktycznie to działa. Jak to zrobić? Mając włączony kod bezpieczeństwa trzeba odblokować telefon i następnie wybrać połączenie alarmowe. Potem wpisujemy nieistniejący numer telefonu - w moim przypadku po # dałem dość dużo znaków i łączymy się. W momencie kiedy na telefonie pojawi się symbol czerwonej słuchawki wciskamy przycisk usypiania telefonu i buuum. Nagle mamy na ekranie listę naszych kontaktów. Możemy więc dzwonić - sprawdzić szczegółowe dane, wysłać je mailem itp.

Po tej operacji niestety byłem zmuszony do całkowitego restartu iPhona- na szczęście bug ten nie umożliwia swobodnego korzystania z całego telefonu - nie uruchamiają się inne aplikacje pomimo iż można wywołać dolny pasek z aplikacjami pracującym "w tle".

Na poniższym filmie macie instrukcje jak wywołać ten błąd u siebie:


Bug no iOS 4.1 from Salomão Filho on Vimeo.

Teraz najważniejsze - nie gubcie swojego iPhona dopóki nie wyjdzie patch do iOS 4.1. Inaczej możecie mieć naprawdę spore problemy. Podobno łatka jest już w drodze.

Ps. Nie sprawdzałem czy da się użyć tej "sztuczki" na telefonach w których ktoś nie ustawi kodu bezpieczeństwa.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleiPhone