Mobile

Poradnik: jak wykasować dane z iPhone przed sprzedażą (i nie tylko)

Kamil Świtalski
Poradnik: jak wykasować dane z iPhone przed sprzedażą (i nie tylko)
25

Sprzedajesz telefon i chcesz zadbać o to, by dokładnie wykasować z niego wszystkie swoje dane? Oto co powinieneś zrobić!

Telefony w dzisiejszych czasach to znacznie poważniejsze urządzenia niż te, z których korzystaliśmy dekadę-dwie temu. Sprzedaż czy zgubienie takiego sprzętu to już nie tylko utrata zestawu wiadomości tekstowych i książki telefonicznej. To za ich pośrednictwem czytamy i odpowiadamy na maile, kontrolujemy wydatki, robimy przelewy i wiele innych. Dlatego dbając o aktualizację i przesiadkę na nowszy model warto zadbać o kopie zapasowe naszych danych. Dlatego zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie jak wykasować dane z iPhone, to zaczniemy od kwestii kopii zapasowych.

Zanim wykasujesz dane z iPhone — pamiętaj o kopii

Kopie można robić na kilka sposobów — wszystko zależy od waszych preferencji oraz... ustawień. Bo sami już jakiś czas temu zdecydowaliście gdzie przechowujecie kontakty (tylko lokalnie, czy synchronizujecie je z chmurą? a może importujecie je np. z Google?), zdjęcia czy cały zestaw ustawień. Współczesne smartfony pozwalają nam łatwo zadbać o bezpieczeństwo wszystkich tych danych, wystarczy tylko parę kliknięć i wiele danych może automatycznie być zapisanych na serwerach jednej z usług. Wśród nich: wszelkiej maści hasła, multimedia czy chociażby stany zapisów gier. A oprócz tego możemy także zrobić kopię całego urządzenia w dwóch formatach: bezpośrednio z poziomu urządzenia do chmury iCloud, albo na dysk twardy naszego komputera za pośrednictwem aplikacji iTunes. Po podłączeniu urządzenia i przejściu do jego sekcji, w pierwszej zakładek jest sekcja Kopie Zapasowe. I tam można wybieracie interesujące was opcje.

 Jak wykasować dane z iPhone krok po kroku

Kiedy już upewnicie się że macie zrobioną kopię wszystkich ważnych danych z iPhone'a, można przejść do kasowania wszystkich zgromadzonych tam danych.

  1. Wejdź w Ustawienia
  2. Następnie odnajdź tam zakładkę Ogólne
  3. Na samym dole wybierz polecenie Wyzeruj
  4. W tej zakładce czeka kilka różnych opcji związanych z kasowaniem danych urządzenia. Jeżeli zależy wam na wykasowaniu wszystkich informacji z iPhone'a, wybierz Wymaż zawartość i ustawienia
  5. Aby móc skorzystać z opcji — potwierdź swoją decyzję wpisując kod PIN urządzenia
  6. Następnie system poprosi nas jeszcze o hasło do naszego konta iCloud — i po jego wpisaniu całość zostanie skasowana.

Po chwili (krótszej lub dłuższej, zależy od ilości zgromadzonych plików) urządzenie zostanie wyczyszczone. A po jego ponownym uruchomieniu będziemy musieli skonfigurować wszystko od początku. Sprzęt jest czysty i gotowy na nowego użytkownika!

O czym jeszcze warto pamiętać przed skasowaniem danych z iPhone?

Przed skasowaniem wszystkich danych z naszego iPhone warto odpiąć wszystkie urządzenia (np. Apple Watch), przejrzeć listę aplikacji, zdjęć, podpiętych kont. Owszem, większość danych możemy bez problemu zsynchronizować za pośrednictwem pakietu chmur. Inne — w formie kopii zapasowej na komputerze. Zdarzały się przypadki, że niektóre aplikacje przypisywały dane do urządzenia i nawet po takiej czystce pozostawały dostępne dla nowego użytkownika. Sam nigdy nie spotkałem się z taką sytuacją i poszukując popularnych aplikacji na które trzeba zwrócić uwagę nie natknąłem się na żadną, która by się podobnie zachowywała. Wiem że jakiś czas temu był problem z radiem Pandora (które jest w Polsce niedostępne), ale teraz nie trzeba się z tym martwić. Apple prawdopodobnie załatało ten błąd, ale jeżeli na liście macie jakieś specjalne wrażliwe dane — zróbcie solidny przegląd aby być pewnym, że niczego nie przeoczyliście.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

iPhoneiOS