Felietony

Ponad 3 miliony użytkowników Zadane.pl - internet jest jednak nieprzewidywalny

Grzegorz Marczak
Ponad 3 miliony użytkowników Zadane.pl - internet jest jednak nieprzewidywalny
22

Marcin Pytel pochwalił się na Facebooku w grupie rozmowy o startupach wynikami startupu w który ostatnio się zaangażował (jako inwestor). Chodzi o zadane.pl, które mu mojemu zaskoczeniu wyciąga w tej chwili ponad 3 miliony unikalnych użytkowników miesięcznie ( ponad 600 tysięcy zarejestrowanych) no...

Marcin Pytel pochwalił się na Facebooku w grupie rozmowy o startupach wynikami startupu w który ostatnio się zaangażował (jako inwestor). Chodzi o zadane.pl, które mu mojemu zaskoczeniu wyciąga w tej chwili ponad 3 miliony unikalnych użytkowników miesięcznie ( ponad 600 tysięcy zarejestrowanych) notując przy tym 25 milionów odsłon (blisko milion rozwiązanych zadań).

W zadane.pl ludzie pomagają sobie w odrabianiu prac domowych z różnych przedmiotów wśród których najpopularniejsze są Polski, Matematyka, Chemia, Historia czy j. Angielski. Formuła serwisu bazuje na mechanice znanej z stron typu Q&A. Użytkownicy w prosty sposób proszą o pomoc opisując zadanie czy też pracę domowa - inni natomiast w formie odpowiedzi starają się rozwiązać zadanie. Do tego mamy jeszcze grupy, rankingi i rozbudowany profil użytkownika.

Można powiedzieć, że temat niema do bólu oklepany i już realizowany przez różne serwisy w Polsce - a jednak Zadane.pl się w jakiś sposób udało osiągnąć taki poziom po przekroczeniu, którego "już leci". Przez już leci rozumiem znalezienie inwestora oraz osiągnięcie momentu w którym serwis zaczynana rosnąć samoistnie.

Dla mnie Zadaen.pl to też przykład na to jak internet jest nieprzewidywalny - tego typu serwisy nie powstają na skutek wyrachowanych kalkulacji i znajomości rynku. Ktoś po prostu postanowił zrobić coś po swojemu, nie przejmując się ani konkurencją ani tez opiniami specjalistów. Potem jak już się zaczęło kręcić przyszedł inwestor z wiedzą i zasobami w postaci działu sprzedaży z GoldenLine i nagle jest 3 miliony UU.Sukcesowi jedna trzeba umieć pomóc. W zadane.pl jest kilka istotnych elementów, które bardzo dobrze wspierają i nakręcają ruch w serwisie.

Przede wszystkim mamy więc dobre SEO co można sprawdzić wpisując w Google hasła takie jak : praca domowa, zadania z matematyki itp. Wynika to zarówno z dobrej konstrukcji serwisu jak również z faktu, że Google uwielbia treści w formie pytań i bardzo dobrze je indeksuje. Kolejna rzecz to moim zdaniem prostota serwisu. Główna strona to krótka informacja o co chodzi, boks do którego możemy wprowadzić swoje pytanie, zadanie domowe i lista ostatnio dodanych (czy też rozwiązanych) zadań. I to naprawdę wystarczy.

To co powyżej opisałem to jednak oczywistości absolutnie nie gwarantujące sukcesu żadnemu serwisowi. W internecie można spotkać wiele świetnie wykonanych serwisów, które jednak z jakichś powodów "nie załapały" i teraz są wiszącymi trupami.

Podobno niedługo na blogu Artura Kurasińskiego ma ukazać się wywiad z ekpią od zadane.pl także będzie można przeczytać nieco więcej na temat ich sukcesu i tego jak im się udało.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu