Felietony

Polubiłem Firefox OS. Sony najwyraźniej również

Konrad Kozłowski
Polubiłem Firefox OS. Sony najwyraźniej również
8

Projekt Firefox OS nabrał rozpędu - pierwszego dnia targów MWC zobaczyliśmy pierwsze smartfony z tym systemem i pierwszych producentów, którzy zdecydowali się na współpracę z fundacją Mozilla. Wśród nich znaleźli się ZTE, Huawei i Alcatel, a jak dowiedzieliśmy się wczoraj, do tego grona planuje dołą...

Projekt Firefox OS nabrał rozpędu - pierwszego dnia targów MWC zobaczyliśmy pierwsze smartfony z tym systemem i pierwszych producentów, którzy zdecydowali się na współpracę z fundacją Mozilla. Wśród nich znaleźli się ZTE, Huawei i Alcatel, a jak dowiedzieliśmy się wczoraj, do tego grona planuje dołączyć również Sony. Samsung jednak stanowczo mówi "nie".

Jak informuje The Verge, Sony oficjalnie przyznało że już teraz aktualnie trwają prace nad nowymi urządzeniami, które będą pracowały po kontrolą systemu Mozilli. Sony wierzy również, że te modele trafią na rynek już na początku 2014 roku - Japończycy zaangażowali się w te prace najwyraźniej dość późno, skoro planują tak odległą premierę. Być może pod uwagę brany jest także brak sukcesu nowej platformy i w razie niepowodzenia prace zawsze będzie można zaniechać.

Mimo wszystko uważam, że Sony nadal popełnia błędy z przeszłości, tej jeszcze związanej z Ericssonem, kiedy zapowiedzi i obietnice robiły spore wrażenie, a rzeczywistość okazywała się być zgoła odmienna. Jeżeli Sony faktycznie pokłada swoje nadzieje w tym systemie, to japońska firma powinna nowe smartfony pokazać jak najszybciej, by jeszcze przed końcem roku zaoferować je klientom. Nie mogę jednak dopatrzyć się powodów, dla których Sony w ogóle zamierza takie urządzenia przygotować - owszem, Sony słynie przede wszystkim z high-endowych produktów, smartfonów również, ale czy upatrywanie w kolejnym systemie szansy na obniżenie cen i dotarcie do niezdobytych wcześniej klientów to dobra droga? Obawiam się, że Sony jak zwykle poniesienie fantazja i Japończycy przygotują solidny, z dobrą specyfikacją telefon, wywindują cenę i będą zdziwieni brakiem sukcesu. Obym się mylił.

W zupełnie innej sytuacji jest Samsung, lider rynku smartfonów z Androidem, a wśród przygotowywanych nowych urządzeń znajdą się również te z systemem Tizen, który zastąpił bada OS. Nic dziwnego, że koreańska firma nie przewiduje stworzenia telefonów z Firefox OS na pokładzie.

Mozilla zyskała także nowego partnera, i to nie byle jakiego - Twitter zapowiedział przygotowanie swojej aplikacji na tę platformę. Ma ona zostać udostępniona z pojawieniem się urządzeń na rynku, czyli w okolicach wakacji. Jak pisaliśmy, Polska jest jednym z ośmiu krajów gdzie smartfony z tym systemem pojawią się, jako pierwsze.

Jak na razie podzielam optymizm odpowiedzialnych za Firefox OS osób, pomimo że na dzień dzisiejszy jest jeszcze wiele do zrobienia, szczególnie w kwestii wydajności. Sam koncept przypadł mi jednak do gustu na tyle, że postaram się zdobyć którykolwiek z pierwszych modeli jak najszybciej. Obsługa systemu wydaje się niezbyt skomplikowana, co daje szanse na przekonanie do platformy użytkowników feature-phonów, w czym powinna pomóc także niska cena "pomarańczowo-niebieskich" urządzeń.

Źródła grafik: AllThingsD, Mozilla T.O.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu