Biznes

Polskie Codewise i CodiLime na czele rankingu Technology Fast 50!

Grzegorz Marczak
Polskie Codewise i CodiLime na czele rankingu Technology Fast 50!
6

W 17 edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime.

Nie jestem specjalnym fanem rankingów ale akurat Technology Fast 50 robione przez Deloitte zawsze zwracał moją uwagę. Tak też jest w tej edycji. Szczególnie, że dwa pierwsze miejsca zajęły firmy z polski. Zwycięzcą Deloitte Technology Fast 50 została zajmująca się tworzeniem rozwiązań IT dla marketingu. polska spółka Codewise z Krakowa, która w tym roku zadebiutowała w głównym zestawieniu. Jeszcze w ubiegłym roku operująca od pięciu lat na rynku firma, zajmowała pierwsze miejsce w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy”. W bieżącej edycji rankingu ze wzrostem przychodów na poziomie ponad 13 tys. proc. (przychody 2012 versus 2015 rok) znalazła się również na czele kategorii „Wielka Piątka.

Na drugim miejscu uplasował się kolejny debiutant - polska spółka CodiLime z Warszawy,
”Po pierwsze, zbudowaliśmy zespół blisko 200 wybitnie utalentowanych osób, które codziennie realizują misję naszej firmy. Po drugie, zainwestowaliśmy w rozwój kompetencji, a następnie technologii w trzech istotnych i przyszłościowych dziedzinach IT, tj. w obszarach globalnych rozwiązań sieciowych, cyberbezpieczeństwa oraz sztucznej inteligencji. Wreszcie po trzecie, naszą naczelną zasadą jest bezwzględne dotrzymywanie słowa wobec naszych Klientów, którzy we współpracy z CodiLime skupiają się na osiąganiu globalnej przewagi konkurencyjnej - tłumaczy sukces firmy prezes Tomasz Kułakowski"

Trzecie miejsce należy do czeskiej firmy DataSpring. W pierwszej dziesiątce uplasowała się jeszcze jedna polska firma tworząca aplikacje mobilne: Miquido (8 miejsce). W głównym rankingu Deloitte Technology Fast 50 znalazło się aż 43 nowych firm, 1 awansowała, 6 spadło. Najwięcej, bo 16 firm powstało w 2011 roku.

Średni wzrost przychodów polskich firm, które znalazły się w głównej części zestawienia wyniósł 1585 proc. Aby znaleźć się w rankingu spółka musiała osiągnąć wzrost w wysokości co najmniej 324 proc.

Kategoria główna „Technology Fast 50”

Kryteria szczegółowe dla firm w kategorii głównej: działa na rynku co najmniej od czterech lat (brano pod uwagę przychody z lat 2012-2015), w rozpatrywanych okresach rocznych osiąga przychody operacyjne nie mniejsze niż 50 tys. euro.

Kategoria „Wschodzące Gwiazdy”

Kryteria szczegółowe dla firm w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy” : historia działalności nie jest krótsza niż trzy lata, w rozpatrywanych okresach rocznych osiąga przychody operacyjne nie mniejsze niż 30 tys. euro.

Technology Fast 50 „Wielka Piątka”

Kryteria szczegółowe dla firm w kategorii „Wielka Piątka” :działa na rynku co najmniej od czterech lat, w rozpatrywanych okresach rocznych osiąga przychody operacyjne nie mniejsze niż 50 tys. euro, z tymże w ostatnim rozpatrywanym roku przychody nie mogą być niższe niż 25 mln euro.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

startups