Polska

Cyfrowy Polsat przejmuje Netię i skupuje kanały telewizyjne

Grzegorz Ułan
Cyfrowy Polsat przejmuje Netię i skupuje kanały telewizyjne
13

Cyfrowy Polsat dokonał dziś kilku transakcji, dzięki którym jeszcze bardziej chce zaistnieć na polskim rynku telewizyjnym. Pierwsza dotyczy przejęcia Netii, a druga kupna większościowych udziałów w takich stacjach jak Eska TV czy Polo TV i mniejszościowych w Nowa TV i Fokus TV.

To prawdziwa ekspansja, która może zmienić obraz rynku telewizyjnego w Polsce. Zacznijmy od Netii, to znaczący gracz na rynku z ponad milionem klientów. Przejęcie Netii będzie przebiegało w dwóch etapach. Na początek Grupa Cyfrowy Polsat wykupi 32% udziałów od Mennicy Polskiej oraz FIP11 FIZAN. To już jest pewne i zatwierdzone, jutro powinno zostać sfinalizowane. W drugim etapie, CP będzie chciała ogłosić wezwanie do zgarnięcia 66% głosów w Walnym Zgromadzeniu, to już będzie faktyczne przejcie Netii.

Przejęcie Netii to nie wszystko, czym Cyfrowy Polsat dziś zaskoczył, kolejne komunikaty dotyczą wykupu 100% udziałów w kilku stacjach od Grupa ZPR Media, co oznacza przejęcie kontroli nad pięcioma stacjami telewizyjnymi - Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV, Polo TV oraz Vox Music TV. Zawarł też umowę wykupienia mniejszościowego pakietu 34% akcji u właściciela stacji Fokus TV i Nowa TV oraz zawarł umowę przedwstępną na wykupienie w nich kolejnych 15% akcji w późniejszym terminie.

Można powiedzieć, że Cyfrowy Polsat zaszalał, takie zakupy robią wrażenie i z pewnością umocni ich na rynku telewizyjnym. Kilka z tych stacji nadaje w cyfrowej telewizji naziemnej, a samo przejęcie Netii pozwoli im na dostęp do nowej bazy klientów i na pewno znacząco zwiększy ich udziały w rynku.

Ile ich to kosztowało? W przypadku Netii, za pierwszy pakiet 32% udziałów zapłacą 638,8 mln zł, a za przejęcie pakietów większościowych w pięciu kanałach i mniejszościowych w kolejnych dwóch zapłacą 103 mln zł.

Źródło: Business Insider Polska 1,2.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu