Polska

Hulajnogą do lokali wyborczych. Ciekawy pomysł zachęcający do wzięcia udziału w eurowyborach

PK
Piotr Kurek
3

W tym tygodniu rozpoczynają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Obywatele 28 państw będą wybierać europarlamentarzystów IX kadencji. W Polsce do urn wyborczych pójdziemy w niedzielę 26 maja 2019, a do obwodowych komisji wyborczych będziemy mogli pojechać na hulajnodze, dzięki specjalnej akcji Lime.

W Polsce nie lubimy chodzić na wybory. W zeszłorocznych wyborach samorządowych wzięło udział mniej niż połowa Polaków uprawnionych do oddania głosu. Nieco lepiej wyglądało to przy okazji wyborów parlamentarnych w 2015 r. Jeszcze mniej interesujemy się wyborami do europarlamentu. W poprzednich wzięło udział zaledwie 24% uprawnionych. Frekwencja w innych krajach również pozostawia wiele do życzenia.

Zachęcenie Europejczyków do wzięcia udziału w głosowaniu nie jest wcale taką łatwą sprawą — bez względu na to, na kogo chcą zagłosować. Z pomocą przychodzą apolityczne akcje, takie jak kampania informacyjna „Tym razem głosuję” mająca na celu budowanie społeczności zaangażowanych obywateli, którzy rozumieją, jak ważny jest udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W ramach współpracy z tą kampanią, firma Lime zaoferuje w dniu wyborów bezpłatne przejazdy hulajnogami, aby każdy zainteresowany mógł dotrzeć do lokalu wyborczego w przyjemny, bezpieczny i ekologiczny sposób.

Zobacz też: Spotify chce żebyście poszli na wybory i robi to w niespotykany sposób

Chcemy zachęcić ludzi do głosowania, oferując im wygodny, przyjemny i bezpieczny sposób na dotarcie do lokali wyborczych. Frekwencja w kolejnych wyborach europejskich utrzymuje się na bardzo niskim poziomie – w 2014 roku w Polsce wyniosła ona niespełna 24%! Wszyscy powinniśmy robić, co w naszej mocy by zachęcać ludzi do głosowania i Lime, jako integralna część europejskich miast, chce również mieć w tym udział.

— powiedziała Paulina Mróz, dyrektor Lime w Polsce

Dojazd na wybory do Parlamentu Europejskiego na hulajnodze Lime

Aby otrzymać bezpłatny kod, który zostanie wysłany w newsletterze w dniu wyborów należy być zarejestrowanym uzytkownikiem systemu Lime. Kod będzie ważny 26 maja między 6:00 a 21:00 w Polsce, Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii i Szwecji.

Przy okazji akcji związanej z darmowym dojazdem na wybory, Lime będzie również zachęcał użytkowników do podpisania deklaracji #RespectTheRide, która zobowiązuje do bezpiecznego korzystania z hulajnóg i dbania o przestrzeń publiczną. Deklaracja obejmuje między innymi zobowiązanie do:

  • odpowiedzialnej i bezpiecznej jazdy dostosowanej do panujących warunków i ruchu;
  • parkowania w taki sposób, by nie blokować chodników, przystanków czy przejść dla pieszych;
  • zwracania uwagi na samochody, pieszych i innych użytkowników dróg i chodników.

Hulajnogi systemu Lime znajdziecie w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu.

Źródło: informacje prasowe

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu