Motoryzacja

Polacy kochają klasę premium, najchętniej sprowadzane auto to Audi A4

Kamil Pieczonka
Polacy kochają klasę premium, najchętniej sprowadzane auto to Audi A4
11

W 2018 roku do Polski sprowadzono z zagranicy nieco ponad milion używanych aut. Średni wiek sprowadzonego auta to 11 lat i 10 miesięcy, ale największym zaskoczeniem jest zestawienie najpopularniejszych modeli. Okazuje się, że króluje na niej marka premium - Audi.

Najpopularniejsze roczniki 2006-2008

Z informacji udostępnionych przez Samar, a opracowanych przez porównywarkę Rankomat wynika, że do Polski w 2018 roku sprowadzono dokładnie 1 003 290 używanych aut, aż o 7,1% więcej niż w roku poprzednim. Nie jest to jeszcze rekord wszech czasów, ale nadal aut używanych sprowadza się niemal dwa razy więcej niż sprzedaje aut nowych. Swoją drogą ciekawy jestem ile aut rocznie w Polsce się złomuje, bo wygląda na to, że rynek nadal rośnie. Średnio mamy już 672 zarejestrowane samochody na 1000 mieszkańców, to więcej niż średnia unijna, która wynosi 587, według danych podanych przez ACEA.

Najwięcej sprowadzonych aut pochodzi z roczników 2006 do 2008, czyli mają od 13 do 11 lat. Zaledwie 10% z nich ma 4 lub mniej lat, stąd średni wiek na poziomie blisko 12 lat nie powinien dziwić. To i tak lepiej niż średni wiek auta w Polsce w ogólnym rozrachunku, bo według danych ACEA jest to ponad 13 lat. Co ciekawe średnia unijna jest jest niewiele niższa i wynosi około 11 lat. To spory postęp, bo jeszcze w zeszłym roku ten sam instytut badawczy informował, że średni wiek auta w Polsce wynosił 17 lat. Można więc uznać, że sytuacja w kraju się poprawia.

Najpopularniejszy segment premium

Ciekawsze jest moim zdaniem jednak drugie zestawienie. Jeśli miałbym wskazywać na najpopularniejszy model sprowadzany do Polski to pewnie wybrałbym Volkswagena Golfa, a okazuje się, że rekord rejestracji pobiło Audi A4. Co ciekawe w Top 10 znalazło się aż 3 modele tej niemieckiej marki, bo poza A4 na 6. miejscu mamy Audi A3, a na 9. model A6. Trzy auta w pierwszej dziesiątce ma jeszcze Volkswagen, to wspominany Golf oraz Passat i Polo. Bardzo wysoko w rankingu jest też BMW 3, czyli kolejna marka premium.

Jak możecie zauważyć, największą popularnością w Polsce cieszą się auta niemieckie. Sprowadzono ich w 2018 roku aż 416 tys. (41%) z czego 120 tys. miało na masce znaczek Volkswagena. Większość aut przywozimy z Niemiec, jest to aż 58%, na drugim miejscu jest Francja z wynikiem 9% oraz Belgia - 7%. Poza Vokswagenem, najpopularniejszymi markami są Ople (108 tys. sztuk) oraz Audi (83 tys.).

Premium jest też cena ubezpieczenia

Rankomat porównał też średnie ceny ubezpieczenia aut z pierwszej dziesiątki najpopularniejszych. Okazuje się, że auta z klasy premium jak Audi czy BMW mają też "premium" cenę ubezpieczenia. Marki popularne jak Volkswagen czy Opel można ubezpieczyć wyraźnie taniej. Po części można to pewnie powiązać z większą mocą i pojemnością silnika, ale nie zmienia to faktu, że decydując się na używany samochód klasy premium trzeba się liczyć nie tylko z wyższymi kosztami serwisu, ale również ubezpieczenia.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu