Płatności i bankowość

Oj, chyba to pokolenie Z pozbędzie się tej gotówki z Polski. 98,5% z nich posiada już kartę debetową

Grzegorz Ułan
Oj, chyba to pokolenie Z pozbędzie się tej gotówki z Polski. 98,5% z nich posiada już kartę debetową
36

Do bardzo ciekawych wniosków można dojść analizując wyniki najnowszego badania, które udostępnił nam Santander Bank Polska. Ja pokusiłem się o jeden, może kontrowersyjny, ale zobaczcie sami na wyniki - jak dla mnie to początek końca gotówki w naszym kraju.

Pokolenie Z to nastolatkowie w wieku od 13 do 17 lat, a z badania wynika, że 98,5% z nich posiada już kartę debetową. Z pewnością nie była to ich decyzja, tylko rodziców - całkiem słuszna, zgubioną kartę można zablokować, zgubiona gotówka przepada.

Tak więc osoby te, wchodząc w dorosłe życie od kilku lat nie będą miały styczności z gotówką, jedynie z płatnościami bezgotówkowymi, w większości zbliżeniowymi. Wpojone więc będą miały bezpieczeństwo i wygodę płatności bezgotówkowych, a gotówka będzie traktowana przez nich, jako zło konieczne w wyjątkowych sytuacjach.

Anna Kaczmarek, dyrektor departamentu klienta indywidualnego w Santander Bank Polska:

Młoda generacja klientów banków, to obecnie pokolenie Z, wychowane w dobie komputerów, internetu i social mediów. Swoją przygodę z bankowością zaczynają bardzo wcześnie, a przy tym aktywnie z niej korzystają. To cieszy, bo dzięki oswajaniu produktów i usług finansowych od najmłodszych lat, w przyszłości powiększą grono dorosłych, świadomych użytkowników. To korzyść dla samych klientów, banku, jak i dla całego rynku.

Nie jest to jeszcze intensywne korzystanie z kart płatniczych, bo średnio na to pokolenie wychodzi 7,7 transakcji w miesiącu, wiec pewnie mówimy tu o weekendowych wyjściach ze znajomymi, niemniej widać, że z roku na rok ta liczba rośnie i w wieku 17 lat jest to już średnio 9,1 transakcji w miesiącu.

Bank w swoim raporcie nie zdradza oczywiście źródła przelewów na konta tych młodych ludzi, osobiście nie twierdze też, że nie zarabiają już samodzielnie, ale umówmy się - to w większości są przelewy od rodziców, średnio 2,7 razy na miesiąc wpływa jakaś kwota na konta nastolatków o przeciętnej wartości 250,57 zł.

Zaskakująca jest liczba przelewów wychodzących, można podejrzewać, że mamy tu przelewy za usługi streamingowe, ale też sporo za zakupy w sieci. Średnio miesięcznie wychodzi od nastolatków prawie 11 przelewów, średnio na kwotę 58,83 zł.

Na koniec wróćmy jeszcze na chwilę do kart płatniczych - większość płatności nastolatkowie regulują nimi za artykuły spożywcze i na jedzenie na mieście, odpowiednio 45,2% i 16,6%. Już zdecydowanie mniejszy odsetek płatności odpowiada za sklepy i transport komunikacją miejską - 3,2% i 2,2%.

Źródło: Santander Bank Polska.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu