Polska

Raport NBP: rekordowy wzrost płatności kartami zbliżeniowymi oraz w sieci

Grzegorz Ułan
Raport NBP: rekordowy wzrost płatności kartami zbliżeniowymi oraz w sieci
2

NBP opublikował dziś raport za III kwartał 2018 roku o korzystaniu z kart płatniczych w Polsce. Spójrzmy na najciekawsze dane, które zostały w nim udostępnione.

III kwartał 2018 roku zakończyliśmy liczbą 40,4 mln kart płatniczych w naszych portfelach, w porównaniu z końcem poprzedniego kwartału był to wzrost o 0,4%. Najwięcej oczywiście w tym jest kart debetowych 32 mln (79,1% - wzrost o 0,9%) oraz kredytowych - 5,87 mln (14,5% - wzrost o 0,3%).

Jest już coraz bliżej równego podziału rynku kart płatniczych w Polsce, Mastercard w jeden kwartał zwiększył swój udział w rynku kosztem VISA o 0,7%.

Nieustające wzrosty i kolejny rekordowy kwartał zaliczyły karty z funkcją zbliżeniową, które stanowią już prawie 83% wszystkich kart.

Charakterystycznym zjawiskiem obserwowanym na rynku polskim jest dalszy wzrost liczby kart zbliżeniowych. Na koniec września 2018 r. w Polsce było ich 33,5 mln szt. Na przestrzeni kwartału liczba kart zwiększyła się o 580 tys. szt. Na koniec III kwartału 2018 r. udział kart zbliżeniowych w ogólnej liczbie kart płatniczych osiągnął rekordowy poziom i wynosił 82,8% (w poprzednim kwartale wynosił 81,8%).

Jeśli chodzi o liczbę transakcji kartowych, w III kwartale 2018 roku wyniosła ona 1,408 mld - gotówkowych (wypłaty z bankomatów, kasy banków) i bezgotówkowych. Natomiast wartość tych transakcji kartowych zamknęła się w kwocie 185,9 mld zł, co było wzrostem w porównaniu z poprzednim kwartałem o 6%.

Uwagę w tym raporcie przykuwa jeszcze znaczy wzrost transakcji kartowych w sieci, aż o prawie 10% - kwartał do kwartału, do poziomu 19,2 mln transakcji.

Wraz ze wzrostem liczby transakcji w internecie wzrosła też ich wartość do poziomu 3,2 mld zł.

Co ciekawe wzrosty tych transakcji w sieci pokryły się z debiutem Apple Pay w Polsce, jednak trudno tutaj doszukiwać się jakiegoś wpływu, na palcach jednej ręki można policzyć sklepy internetowe czy internetowe bramki do płatności, które choćby zapowiedziały wdrożenie Apple Pay, nie mówiąc już o samych wdrożeniach.

Źródło: NBP.
Photo: tangducminh/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu