Seriale

Pokój 104 - recenzja 1. odcinka. Fantastyczne rozpoczęcie, tego oczekiwałem!

KK
Konrad Kozłowski
0

Choć emisji w polskiej telewizji jeszcze nie uświadczyliśmy, to dzięki szybkiej premierze online mamy już możliwość obejrzenia premierowego odcinka Pokoju 104 - nowej produkcji HBO.

Wszystko za sprawą debiutu w HBO Go, gdzie pojawił się pierwszy epizod serialu. Nie będę ukrywał, że wiązałem z nim spore nadzieje. Według zapowiedzi i zwiastunów idealnie wpasowywał się w mój gust - tajemniczość, zdolności nadprzyrodzone i zakręcone historie, to coś, co lubię. Dodatkowym czynnikiem w serialu, który sprawia, że jest dość wyjątkowy, jest miejsce odbywających się wydarzeń.  Jest nim właśnie hotelowy pokój o numerze 104, gdzie rozgrywa się akcja wszystkich odcinków. Co ważne, każdy epizod opowiada zupełnie inną historię, na ekranie oglądamy zupełnie innych bohaterów.

Pierwszy odcinek poświęcony jest młodzieńcowi o imieniu Ralph. Na prośbę ojca, który musi wyjść z pokoju na jakiś czas, z chłopcem pozostanie opiekunka. Już od samego początku sprawa wygląda dziwacznie, gdyż Ralph wstydzi się opuścić łazienkę. Niedługo po tym, jak zapoznaje się z opiekunką o imieniu Meg, na jaw wychodzi tajemnica, o której starająca sobie dorobić dziewczyna nie powinna wiedzieć. Dodatkowo, w pokoju prawdopodobnie przebywa więcej osób, niż nam się zdaje…

Najistotniejszymi elementami tej układanki są aktorzy. W rolach Meg i Ralpha wystąpili szerzej nieznani Melonie Diaz i Ethan Kent. Odpowiednio pokierowani przez reżysera udźwięgnęli ciężar skupienia na sobie całej uwagi widza, choć to nie było łatwe. Nie ma tu bieganiny po korytarzach hotelu, interakcji z innymi gośćmi czy pracownikami - przebywają w pokoju tylko we dwoje i to relacja pomiędzy tą dwójką jest tutaj kluczowa.

W ciągu zaledwie 20 minut, bo tyle trwa pierwszy epizod, nie opuszczamy oczywiście tytułowego pokoju 104. Taki zabieg mógłby okazać się zupełnym pudłem, ale najwyraźniej nie w przypadku produkcji od braci Duplass - Jay'a Duplassa i Marka Duplassa. Stworzenie pokręconego pierwszego odcinka było świetną decyzją, ale dzięki zapowiedziom wiemy, że następne będą w zupełnie inne klimacie - ma nie zabraknąć historii komediowych i  romantycznych. Mam tylko nadzieję, że taka różnorodność nie odbije się na jakości serialu.

Pierwszy odcinek serialu Pokój 104 możecie obejrzeć już w HBO Go, każde kolejne będą pojawiały się co tydzień. Premiera w HBO 3 dopiero 18 sierpnia.

Dostawca pizzy, który otrzymał więcej, niż chciał, zakochana para osiemdziesięciolatków, kobieta szukająca przy pomocy kapłana dostępu do innego poziomu rzeczywistości czy dwójka mormonów pogrążonych w kryzysie wiary. Każde z nich – oraz wielu innych – trafia jedno po drugim do tego samego pokoju w przypadkowym hotelu. Stworzony przez braci Jaya i Marka Duplassów (serial HBO Bliskość), intrygujący serial HBO opowiada o przeciętnym amerykańskim hotelu i jego zmieniających się każdej nocy gościach. Dwanaście półgodzinnych odcinków serii powstało w tej samej scenerii. Każdorazowo jednak zmieniają się jej bohaterowie, dynamika ich wzajemnych relacji, pora dnia czy nastrój. Twórcy tej zaskakującej i wymykającej się wszelkim schematom produkcji zręcznie żonglują elementami komedii, dramatu, thrillera czy nawet horroru.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu