VOD

Pojawił się zwiastun finałowego sezonu „The Expanse”

Krzysztof Kurdyła
14

Filmowe S-F kocham od najmłodszych lat. Jedną z najwcześniejszych rzeczy jakie pamiętam, było wyczekiwanie na kolejne odcinki serialu „Jazon z gwiezdnego patrolu”. Wśród produkcji ekranowych tego typu król jest tylko jeden, serial „The Expanse”. Żal, że zbliża się jego koniec.

Serial „The Expanse” to pozycja wyjątkowa wśród seriali science-fiction. Przygotowany z ogromną dbałością o detale, zachowująca gdzie się da zgodność z zasadami fizyki jakie panują w przestrzeni kosmicznej (oczywiści są fabularne nagięcia i wątki z rzeczami, o których dziś się tylko spekuluje) i wyjątkowo umiejętnie łączy poważne tematy na temat przyszłości ludzkości, z filmem kumpelskim, kosmicznym love story, humorem, i widowiskowością.

Za to, wyjątkowo bezkompromisowe jak na produkcję telewizyjną podejście zapłacił zresztą problemami z produkcją. Stacja SyFy skasowała go po 3 sezonie, a kolejne powstały tylko dlatego, że bogaty Amazon zdecydował się wysłuchać petycji fanów, wśród których było sporo naprawdę dużych nazwisk. Tylko dzięki temu ta przygoda nie skończyła się jak z „Firefly”.

Chyba jednak nawet dla Amazona ta produkcja musi być chyba sporym obciążeniem finansowym, ponieważ mimo, że materiału książkowego jest jeszcze sporo, sezon szósty ma być ostatnią częścią ekranowych przygód załogi statku „Rocinante”. Zwiastun, który właśnie się pojawił, zapowiada bardzo widowiskowe i dramatyczne pożegnanie z bohaterami.

Innego wyjścia nie ma, według zapowiedzi, choć fabuła sezonu opiera się głównie na „Prochach Babilonu”, w serialu mają pojawić się też elementy z innych książek duetu kryjącego się za pseudonimem James SA Corey. Oby tylko nie zastosowano metody „na skróty”, znanej z katastrofalnego 8 sezonu „Gry o Tron”....

Jak Amazon poradził sobie z zamknięciem serialu dowiemy się już niedługo. Premiera pierwszego odcinka będzie miała miejsce już 10 grudnia, a do finału razem z Holdenem i spółką dotrzemy 14 stycznia 2022 r. Serial będzie dostępny wyłącznie w serwisie Amazon Prime. Poniżej możecie obejrzeć wspomnianą już zapowiedź.

https://www.youtube.com/watch?v=fb01ds-4IC4

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu