W sferze publicznej sporo mówi się o podsłuchach — nic dziwnego, że ludzie się ich boją. Coraz więcej osób nurtują obawy dotyczące potencjalnego podsłuchiwania ich smartfonów przez niepożądane osoby lub instytucje. Istnieją sposoby, które pozwalają na weryfikację, czy nasz telefon jest bezpieczny. Aczkolwiek należy wskazać, to bardzo podstawowe metody — zaawansowaną analizą bezpieczeństwa naszych urządzeń zajmują się specjaliści, którzy prześwietlą telefon pod każdym kątem.
Czy ktoś podsłuchuje Twój telefon? Można to sprawdzić w prosty sposób
Należy wspomnieć o stosunkowo prostych metodach, takich jak wykorzystanie kodów USSD, mianowicie 21 i 62. Kod *#21# stanowi pierwszy etap weryfikacji. Wpisany na klawiaturze telefonu i zatwierdzony zieloną słuchawką pozwala sprawdzić, czy rozmowy, SMS-y czy MMS-y, nie są przekazywane na inny numer. Jeżeli tak, numer odbiorcy zostanie wyświetlony na ekranie.
Polecamy na Geekweek: Wielki Kanion widoczny z kosmosu. Astronauta ESA uchwycił go z ISS
Kolejnym krokiem jest zastosowanie kodu *#62#, który pozwala sprawdzić, na jaki numer przekazywane są połączenia w sytuacji, gdy urządzenie nie jest aktywne, lub jest poza siecią. Standardowo, numer ten jest przypisany do skrzynki głosowej, jednak każdy inny powinien wzbudzić nasze wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa urządzenia.
Inne symptomy świadczące o podsłuchu
Warto jednak zdawać sobie sprawę, że wyżej wymienione kody to tylko wierzchołek góry lodowej. Proceder monitorowania telefonów może być znacznie bardziej złożony. Niestandardowe zachowania urządzenia, takie jak przypadkowe włączanie się i wyłączanie, szybkie rozładowywanie się baterii czy uruchamianie aplikacji bez naszego udziału, mogą sugerować, że smartfon jest podsłuchiwany. Niemniej nie warto panikować, ponieważ tego typu zachowania mogą być również spowodowane innymi czynnikami, takimi jak wiek telefonu czy obciążające procesor aplikacje. Może być również tak, że nasz telefon zachowuje się w ten sposób, gdyż jest zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, które także wykrada dane z telefonu, jednak nie jest "typowym" podsłuchem.
Warto także sprawdzać listę administratorów urządzenia (przede wszystkim Android) oraz uprawnienia przyznane poszczególnym aplikacjom (Android i iOS). Warto zastanowić się, czy dana aplikacja rzeczywiście potrzebuje dostępu do aparatu, mikrofonu czy lokalizacji.
Jednakże samodzielna weryfikacja telefonu może być trudna i często wykracza poza powyższe metody. Dlatego też warto skonsultować się z ekspertami w dziedzinie bezpieczeństwa. Specjaliści dysponują odpowiednim sprzętem oraz wiedzą, aby przeprowadzić kompleksowe testy.
W Polsce instalacja podsłuchu może być legalna jedynie w przypadku działań organów ścigania. Wymaga to jednak odpowiednich przesłanek oraz zgody wydanej przez sąd. Poza tymi przypadkami podsłuchiwanie telefonu jest nielegalne i zagrożone karą pozbawienia wolności. Jak widzicie więc, istnieją proste sposoby, które pozwalają na weryfikację, czy nasz telefon jest podsłuchiwany — często jednak okazuje się, że bez specjalistycznej wiedzy oraz zaawansowanych urządzeń, nie da się tego rzetelnie sprawdzić.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu