Moje przemyślenia

Podobno Chrome OS będzie jeszcze w tym roku!?

GM
Grzegorz Marczak
18

Pamiętacie jeszcze Chrome OS? Dla przypomnienia jest to koncepcja systemu operacyjnego opartego w głównej mierze na przeglądarce internetowej. System zbudowany jest w ten sposób ze nie ma dla niego natywnych aplikacji, wszystko co jest uruchamiana to web aplikacje a wszystkie dane które tworzymy za...

Pamiętacie jeszcze Chrome OS? Dla przypomnienia jest to koncepcja systemu operacyjnego opartego w głównej mierze na przeglądarce internetowej. System zbudowany jest w ten sposób ze nie ma dla niego natywnych aplikacji, wszystko co jest uruchamiana to web aplikacje a wszystkie dane które tworzymy zapisujemy i przeglądamy znajdują się w tak zwanej chmurze (przynajmniej takie jest założenie).

Początkowo Chrome OS miał być systemem dla urządzeń typu netbook, czyli małych przenośnych komputerów o nieco mniejszej mocy obliczeniowej niż klasyczne laptopy. OS Googla miał być dostarczany tylko w raz z nowo zakupionymi komputerami.

To były założenia - teraz jednak Google VP of product management Sundar Pichai zmienia nieco strategię twierdząc, że Chrome OS musi być też dostosowany do tabletów czyli do obsługi urządzeń dotykowych.

Chrome OS was initially introduced as a platform for the netbook form factor, but if the market is shifting to tablets, Google will have to make some significant changes to it in order to make it finger-friendly

Dodatkowo podczas konferencji Computex Cloud Computing forum Pichai poinformował, że system będzie dostępny jeszcze w tym roku (ostatni kwartał).

Główne pytanie jakie mi przychodzi na myśl czytając tego typu wypowiedzi to co z Androidem? Systemem, który miał czas dojrzeć i się rozwinąć, który coraz skuteczniej zdobywa rynek urządzeń mobilnych a ilość aplikacji dla niego tworzona jest coraz większa?

Google nie spodziewało się chyba, że Android będzie aż tak rozwojowym systemem kiedy zaczynali tworzyć Chrome OS. Teraz mają w rękach "gorącego kartofla" z którym nie bardzo wiadomo co zrobić. Netbooki mogą świetnie współpracować z Androidem, z kolei dostosowanie Chrome OS do pracy na tablecie (z czym świetnie poradzi sobie Android) to też może być spore wyzwanie.

Google za chwilę będzie miało dwa konkurujące ze sobą produkty w swoim portfolio i tak naprawdę będzie musiało wybrać na który ostatecznie się decyduje. Moim zdaniem Chrome OS nie przetrwa tej próby i skończy jako zabawka dla zewnętrznych developerów którzy na jej podstawie będą mogli budować sobie systemy operacyjne w "chmurze".

Nie wiem czy słusznie ale cały czas mam przeświadczenie, że Google nie radzi sobie z strategią rozwoju własnych produktów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleAndroidChrome OS