Felietony

Podajdalej.pl - kolejne dziecko 8.1

Grzegorz Marczak
Podajdalej.pl - kolejne dziecko 8.1
49

Wystartował kolejny wychowanek 8.1 czyli serwis Podajdalej.pl. Jest to typowa strona typu Q&A ubrana jednak w hasło przewodnie jakim jest pomoc innym. Jedni szukają pomocy zadając pytania inni pomagają poprzez odpowiedzi. Serwis ten wzbogacony jest jednak o wiele więcej funkcji - mamy klienta deskt...

Wystartował kolejny wychowanek 8.1 czyli serwis Podajdalej.pl. Jest to typowa strona typu Q&A ubrana jednak w hasło przewodnie jakim jest pomoc innym. Jedni szukają pomocy zadając pytania inni pomagają poprzez odpowiedzi. Serwis ten wzbogacony jest jednak o wiele więcej funkcji - mamy klienta desktopowego do śledzenia pytań i odpowiedzi, rankingi, poradniki, grupy, czat, możliwość wysyłania pytań przez SMS-y itp. Jednym słowem "full wypas".

Startowi serwisu towarzyszyła dzisiaj konferencja prasowa, a specjalnie wynajęta agencja PR rozesłała profesjonalną informację prasową. Została też przygotowany specjalny film reklamowy pokazujący czym jest podajdalej, na jakiej zasadzie działa itp.Warto też zwrócić uwagę, że robiąca ten serwis firma czyli Team Solutions to zespół tworzący takie serwisy jak chomikuj.pl czy AutoBackup.pl - tak więc ludzie którzy mają już swoje doświadczenie.

I wszystko było by naprawdę fajnie gdyby nie fakt wplątania się do tego działania 8.1 Jako startup serwis przygotowany jest porządnie - jako inwestycja 8.1 mi się nie podoba. Przede wszystkim dlatego, że tego typu serwisów jest już naprawdę sporo (choć pewnie nie tak bogatych jeśli chodzi o funkcjonalność) zaczynając od zapytaj.com.pl , odpowiedz.pl, pytamy.pl czy też całą grupę serwisów od o2.pl (i jest pewnie jeszcze z 10 innych których w tej chwili nie pamiętam).

Nie podoba mi się też, że 8.1 angażuje się w inwestycje które naprawdę nie pobudzają rynku, nie budują jakiejś dodatkowej wartości dla internauty (umówmy się że to jest pewnego rodzaju forum dyskusyjne), nie wnoszą tak naprawdę nic nowego itp. Dodatkowo nie jestem przekonany czy Team Solutions mając w portfolio taki serwis jak chomikuj.pl nie mogłoby sobie pozwolić na stworzenie takiego serwisu bez dotacji. Oczywiście kiedy nadarza się okazja to należy skorzystać i każdy to robi.

Nie chcę tu jednak obwiniać Podajdalej.pl (zgodnie z zasadą Don't blame the players, blame the game) - autorzy zrobili to na co powala 8.1, a trzeba przyznać że na tle innych wydmuszek ten startup wygląda naprawdę dobrze i widać że pieniądze zostały na coś konkretnego wydane (min. agencja PR czy konferencja prasowa :) ).

Jeśli chodzi o sam serwis i jego wykonanie to widać, że włożone zostało w niego sporo pracy. Zastanawiam się tylko czemu na głównej stronie nie jest eksponowane więcej pytań (teraz są praktycznie niewidoczne) i czemu zadawanie pytania jest tak bardzo utrudnione (długo trzeba klikać aby coś dodać w serwisie). Moim zdaniem przy serwisach typu Q&A przykład trzeb brać z ich ojca założyciela czyli czyli answers.yahoo.com, który moim zdaniem doskonale opracował stronę główną i powinien być dla innych przykładem.

Autorom serwisu życzę oczywiście samych sukcesów i mam nadzieję, że serwis ten będzie się rozwijał - w końcu "podszyty" jest słuszną ideą pomocy innym.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Startup8.1fundusze unijne