Felietony

Plotki o iPhone 5 - Czy kamera 3D jest naprawdę tym czego potrzebuje smartphone Apple?

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Plotki o iPhone 5 - Czy kamera 3D jest naprawdę tym czego potrzebuje smartphone Apple?
18

Jak już niedawno wspominałem, tegoroczne wakacje dla kogoś takiego jak ja, są wyjątkowo nudne (a dopiero się zaczęły). Brak premier, brak zapowiedzi, a w końcu brak poważnych przecieków dotyczących nowego iPhone'a. Poważnych to znaczy takich, które opatrzone byłyby zdjęciami, a nie fotomontażami lub...

Jak już niedawno wspominałem, tegoroczne wakacje dla kogoś takiego jak ja, są wyjątkowo nudne (a dopiero się zaczęły). Brak premier, brak zapowiedzi, a w końcu brak poważnych przecieków dotyczących nowego iPhone'a. Poważnych to znaczy takich, które opatrzone byłyby zdjęciami, a nie fotomontażami lub renderami 3d. Dzisiaj plotka o iPhonie 5 3D.

W ostatnich miesiącach obserwujemy wysyp funkcji nagrywania wideo 3D w różnych urządzeniach, a wśród nich również telefonach komórkowych. HTC i LG zaprezentowały smartphone'y zdolne nagrywać stereoskopowe wideo przy użyciu dwóch sąsiadujących ze sobą kamer. Nie powinno więc nikogo dziwić, że w takiej sytuacji również Apple podejrzewane jest o możliwość wprowadzenia takiej funkcji w piątym iPhonie.

Powyższe zdjęcie pochodzi z serwisu SlashGear i niewątpliwie jest fejkiem, w dodatku bardzo kiepskim. Postanowiłem wykorzystać je, aby opisać Wam jak działa prawdziwa stereoskopia. Na zdjęciu widzimy dwa obiektywy umieszczone obok siebie. Problem tkwi jednak w tym, że umieszczone są one w orientacji pionowej, czyli tak jakby iPhone miał nagrywać wideo 3D portretowo. Nie miałoby to jednak sensu bowiem wszystkie ekrany 3D dostępne na rynku posiadają orientację horyzontalną i wyświetlają obraz w poziomie.

Poza tym szczerze wątpię, żeby Apple zdecydowało się na 3D w iPhone. Koncern ten znany jest ze swoich kompleksowych rozwiązań. 3D w ich flagowym produkcie wymusiłoby integrację ekranów 3D w MacBookach, iMacach, monitorach Apple, iPodach oraz iPadach, a nie ma ku temu żadnych przesłanek, tym bardziej, że technologia wyświetlaczy 3D jest jeszcze bardzo niedoskonała.

Aha. Jeszcze coś. Według mnie, argument mówiący o posiadanych przez Apple patentach technologi 3D nie uwiarygadnia integracji kamery 3D w iPhonie. Dlaczego? Bo Apple posiada wiele, nigdy niewykorzystanych patentów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleiPhonesmartphoneiphone 5