Telekomy

PLAY zbroi się przed wejściem technologii 5G i wykupuje akcje operatora sieci światłowodowej 3S

Grzegorz Ułan
PLAY zbroi się przed wejściem technologii 5G i wykupuje akcje operatora sieci światłowodowej 3S
10

Operatorzy zbroją się na potęgę przed zbliżającym się wdrożeniem nowej technologii 5G. Jedni bazują na własnych zasobach inni muszą kupować, tak jak to czyni Play.

Światłowody, to niezbędny element infrastruktury operatorów komórkowych, chcących świadczyć usługi w technologii 5G, stąd bliska współpraca Play z firmą 3S, która dziś została zacieśniona poprzez wykupienie akcji 3S.

Jean Marc Harion, prezes zarządu PLAY:

Cieszymy się na współpracę z 3S, która zapewni natychmiastową możliwość podłączenia istniejących i planowanych stacji bazowych PLAY do sieci światłowodowej 3S. Akwizycja 3S wspiera rozwój najwyższej jakości sieci pod przyszły wzrost transmisji danych w standardzie 5G i odpowie na rosnące wymagania dotyczące jakości usług sieci komórkowej. Postępująca konsolidacja dostawców usług transmisji danych powoduje, że dzięki akwizycji 3S osiągniemy optymalizację kosztów eksploatacji sieci światłowodowej oraz synergie w obszarze data centre. Współpraca z 3S poszerzy ofertę Play dla klientów biznesowych oraz w zakresie usług hurtowych. W wyniku przejęcia, PLAY wzmacnia niezależność swojej sieci, nadal współpracując z operatorami kablowymi w Polsce.

Firma 3S jest aktualnie operatorem 3 800 km światłowodów oraz klastra data center w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Bytomiu, współpracują z Play już od kilku lat, dzięki czemu już do 70% (stan na styczeń 2019 roku) z wszystkich nadajników własnych Play podciągnięte są łącza o wysokiej przepływności 1 Gb/s.

Piotr Pawłowski, prezes zarządu 3S:

Jesteśmy bardzo zadowoleni z szansy na dalszy rozwój naszej współpracy z PLAY. Już w tej chwili widzimy wiele synergii rynkowych, zarówno w obszarze sieci, jak i opartych na niej usług. Przez lata współpracy zbudowaliśmy wzajemne zaufanie co do profesjonalizmu w działaniu i podejścia do biznesu, co przełożyło się zarówno na samą transakcję, jak i wspólną wizję dalszego rozwoju 3S.

Muszę przyznać, że ciekawie się zaczyna robić, a nawet bardzo ciekawie na rynku naszych telekomów, a to dopiero wstęp do wdrożenia nowej technologii 5G, tak więc przez najbliższe lata powinniśmy mieć urodzaj w tym segmencie rynku w nowe rozwiązania.

Źródło: Play.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu