Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Telekomy

Play z nagrodą od Speedtest od Ookla dla najszybszej sieci mobilnej w Polsce

GU
Grzegorz Ułan
30

Już nie tylko krajowe rankingi z badań jakości i szybkości sieci mobilnych windują Play na lidera w Polsce, teraz wygrywają w rankingu globalnego gracza Speedtest.

Na dzisiejszej konferencji w siedzibie Play, na której operator chwalił się postępami prac na rozwojem sieci nadajników własnych, pojawili się też przedstawiciele Ookla, by wręczyć nagrodę dla najszybszej sieci mobilnej w Polsce. Zacznijmy jednak od tego, jak do tego doszło, czyli od budowy infrastruktury, która uchodzi za najnowocześniejszą w Polsce, bo budowaną była najpóźniej ze wszystkich operatorów w Polsce.

Na początku stycznia informowałem Was o uruchomieniu 7003 stacji własnych Play, to był stan na koniec 2018 roku, z kolei teraz, na koniec czerwca mają tych stacji już 7382. Przez te pół roku postawili 448 nowych stacji bazowych (matematycznie się nie zgadza, ale chodzi tu o to, że niektóre stacje z rożnych przyczyn są likwidowane, bo na przykład wynajmujący nie przedłużył dzierżawy działki pod stacje).

Powyżej na slajdzie widać to, co pisałem wcześniej o najnowocześniejszej infrastrukturze Play - na każdej stacji bazowej "wisi" średnio po 6,7 różnych kombinacji systemów pracujących na różnych częstotliwościach oraz Play z końcem czerwca zakończył już wdrożenie technologii synchronizacji czasu (fazy) przy sąsiadujących stacjach, co ma być podstawą przy 5G, pozwalającej na wymianę pomiędzy nimi i łączenie częstotliwości.

W efekcie tych wszystkich zmian i wdrożeń Play udało się od 2016 roku (kiedy to podjęli decyzję o budowaniu własnej infrastruktury, by się uniezależnić od roamingu krajowego) objąć zasięgiem LTE 98,1% populacji w Polsce.

Plany odnośnie, co do wyłączenia roamingu krajowego się nie zmieniły, ma to nastąpić na koniec 2021 roku, po osiągnięciu liczby własnych nadajników na poziomie 9500.

Przechodząc już do nagrody Speedtest od Oookla, Play osiągnął najlepszy wynik przy pomiarach prędkości pobieranych i wysyłanych danych, dokonywanych przez użytkowników aplikacji Speedtest czy przez stronę internetową.

Michał Ziółkowski, CTO marki Play:

Nagroda Ookla Speedtest to ukoronowanie wielu lat ciężkiej pracy i wzmożonych inwestycji w rozwój naszej infrastruktury sieciowej i dowód na to, że PLAY oferuje najwyższe prędkości połączeń wśród polskich operatorów komórkowych. Ma to bezpośredni wpływ na komfort korzystania z internetu przez naszych Klientów, a to jest dla nas najwyższym priorytetem.

Play osiągnął najlepszy wśród operatorów w Polsce Speed Score wynoszący 28,46, przy średniej prędkości pobieranych danych na poziomie 32,44 Mb/s oraz przy wysyłanych danych - 9,01 Mb/s.

Jamie Steven, EVP Ookla:

Z przyjemnością przyznajemy PLAY nagrodę dla najszybszej sieci komórkowej w Polsce. Wnikliwa analiza testów konsumenckich na platformie Speedtest potwierdziła, że w ostatnich dwóch kwartałach prędkość internetu mobilnego PLAY osiągnęła nieprzeciętne poziomy. Gratulujemy wyniku i życzmy dalszych sukcesów.

Jaka baza pomiarów była podstawą do tych wyników? W Polsce brane pod uwagę były pomiary 270 tysięcy unikalnych użytkowników, którzy dokonali ponad 1,3 mln pomiarów. Średnia prędkość pobierania w Polsce wyniosła 30,02 Mb/s, prędkość wysyłania 9,79 Mb/s, a ping 38 ms. Play wygrał więc osiągając wynik lepszy niż średni u wszystkich operatorów w każdym parametrze.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: