Na dzisiejszej konferencji Play pochwalił się swoimi osiągnięciami w stawianiu nadajników w ubiegłym roku i planami na przyszłość w tym względzie.
Play do końca roku chce wskoczyć na podium pod względem liczby nadajników własnych
Na początku wspomniano zeszłoroczną konferencję, która odbyła się 1 lutego, na której to Play obiecywał 1000 nowych nadajników do końca 2018 roku.
W międzyczasie zrewidowali swoje możliwości i gdzieś w połowie roku padła obietnica, że dobiją do 7 tysięcy na koniec roku - w co nie do końca chciało mi się wierzyć.
Jednak się udało, biję się w pierś, na koniec 2018 roku mieli już 7003 nadajników własnych. 7-tysięczny nadajnik postawiono w Gdyni, to 42-metrowy maszt, który dodatkowo obejmuje swoim zasięgiem obwodnicę Trójmiasta i okoliczne ciągi komunikacyjne.
Play w całym roku postawił więc 1316 nowych stacji bazowych (1257 netto), w tym 563 tylko w samym 4 kwartale, więc na koniec roku tempo mieli imponujące.
Play nie omieszkał też pochwalić się najnowocześniejszą siecią, na większości nadajników "wisi" po 6 różnych kombinacji systemów pracujących na różnych częstotliwościach, a do 70% z wszystkich nadajników własnych Play podciągnięte są łącza o wysokiej przepływności 1 Gb/s, co oczywiście jest przygotowaniem do wejścia nowej technologi 5G.
Dodatkowo, Play rozbudowuje istniejące stacje o nowe technologie zwiększające pojemność sieć, między innymi stosują modulację QAM256 i QAM64 czy nadawanie przez 4 anteny na jednej stacji MIMO 4x4. Wspomniano też o nowej technologii synchronizacji fazy przy sąsiadujących stacjach, co ma być podstawą przy 5G, pozwalającej na wymianę pomiędzy nimi brakujących systemów.
Modernizacja sieci jest konieczna, bo z roku na roku rośnie nieustannie ruch data, w porównaniu z rokiem 2017, w 2018 urósł o 34% z 631 petabajtów do 847, kiedy same usługi głosowe wzrosły o ledwie 7%.
Na dziś w zasięgu LTE jest 2214 miast poniżej tysiąca mieszkańców i 391 powyżej 10 tysięcy. Jeśli chodzi o pokrycie całego kraju na koniec 2018 roku 96,7% populacji kraju było w zasięgu LTE.
Rozwój sieci własnych nadajników i ich modernizację widać już w badaniach jakości i prędkości sieci na SpeedTest.pl. Na początku ubiegłego roku średnia prędkość przy pobieraniu w Play wynosiła 13,40 Mb/s, a na początku tego roku już 17,43 Mb/s, co pozwoliło wskoczyć Play na fotel lidera, w wynikach pomijających roaming krajowy.
Co dalej? Do końca 2021 roku Play chce postanowić kolejne 2500 nowych nadajników, by osiągnąć stan posiadania w liczbie 9500 na koniec 2021, co ma pozwolić na całkowite wyłączenie roamingu krajowego i korzystanie już tylko z nadajników własnych.
Play nie zdradził natomiast, ile dokładnie postawią nowych nadajników do końca 2019 roku, podsumował jedynie, że na koniec tego roku nie będą już na ostatnim miejscu w kraju pod względem liczby nadajników własnych. Prawdopodobnie więc planują przeskoczyć w tej liczbie Plus, który jest aktualnie na 3 miejscu z liczbą około 8 tysięcy nadajników własnych - pojedynczych stacji bazowych.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu