Telekomy

Play kupuje jednak Virgin Mobile za ponad 60 mln zł!

Grzegorz Ułan
Play kupuje jednak Virgin Mobile za ponad 60 mln zł!
6

Play podpisał umowę przedwstępną na zakup pakietu większościowego w Virgin Mobile ponad dwa lata temu, jeszcze na początku 2018 roku. Jako warunek podawano wtedy wypracowanie odpowiednich przychodów ze strony Virgin Mobile do 2020 roku. Najwyraźniej się udało, bo Play ogłosił dziś wykupienie 100% udziałów w Virgin Mobile za kwotę 13,4 mln euro.

Virgin Mobile dwoił się i troił przez te dwa lata, by spełnić założenia wykupu przez Play. Wprowadzane liczne promocje, jak ta z 3 miesiącami abonamentu za darmo, później pół roku bez płacenia za abonament czy bonusy za lojalność w ofercie na kartę przyniosły chyba spodziewane efekty, bo Play zdecydował się w pełni przejąć tego wirtualnego operatora.

Przypomnijmy jakie to były założenia przychodów w momencie podpisania umowy pomiędzy Play a Virgin Mobile:

Strony będą kontynuować owocną współpracę rozpoczętą w momencie powstania VMP przy założeniu, że minimalny poziom gwarantowanych płatności do PLAY będzie wyższy o około 25 mln zł, osiągając łącznie około 84 mln zł w latach 2018 – 2021. PLAY jest usatysfakcjonowany tymi umowami, ponieważ jeszcze bardziej umacniają one pozycję PLAY jako lidera na polskim rynku telefonii komórkowej.

Jeśli udało się Play uzyskać taką kwotę w tym czasie, to większość z niej właśnie wyłożył na wykupienie 100% udziałów w Virgin Mobile. W podanym właśnie komunikacie mowa jest o 13,4 mln euro, co przekłada się na 60,7 mln zł.

P4 Sp. z o.o., operator sieci Play i spółka zależna Play Communications S.A., zawarł w dniu 22 kwietnia 2020 r. „Przedwstępną Umowę Sprzedaży i Nabycia Udziałów” dotyczącą nabycia 100% udziałów w Virgin Mobile Polska Sp. z o.o. od jej wspólników i głównych inwestorów, w tym Delta Partners Emerging Markets TMT Growth Fund II L.P. oraz Dirlango Trading & Investments Limited. Cena nabycia 100% udziałów w Virgin Mobile Polska została ustalona na 13,4 mln EUR (60,7 mln PLN). Nabycie zostanie sfinansowane ze środków własnych oraz w oparciu o dostępne Play finansowanie zewnętrzne i przy zamykaniu transakcji będzie podlegało określonym korektom związanym z sytuacją finansową Virgin Mobile Polska.

Faktyczne przejęcie Virgin Mobile przez Play będzie wymagało jeszcze zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ale przy aktualnym śladowym udziale operatorów wirtualnych w rynku usług telekomunikacyjnych nie powinno być z tym problemu.

Źródło: Play.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu