Telekomy

Play przejmie Virgin Mobile do 2020 roku!?

GU
Grzegorz Ułan
10

Rynek MVNO stał się trudnym orzechem do zgryzienia dla graczy, którzy zdecydowali się wziąć w nim udział. Chodzi oczywiście o nowe regulacje związane z roamingiem w UE. O ile operatorzy strukturalni mają jakieś pole do szukania zysków w innych obszarach, wirtualni operatorzy skazani są tylko na koszty w roamingu lub na przerzucenie ich na swoich klientów, jeśli uzyskają zgodę UKE.

Kilku operatorów uzyskało takie zgody od UKE, ale na dłuższą metę to się nie przełoży na zwiększenie liczby klientów, bo ci raczej będą uciekać. Pozostaje szukać operatora który ma lepsze zaplecze i przejmie bazę klientów, którą udało się zdobyć do tej pory.

Wydaje się, że taką drogę obrał Virgin Mobile, posiadacz największej bazy klientów wśród operatorów wirtualnych. Według komunikatu, który pojawił się właśnie na stronach Play, VM ma obecnie 412 tysięcy klientów, a Play na podstawie podpisania "szeregu umów" chce ich przejąć do 2020 roku, wraz z większościowym udziałem w Virgin Mobile Polska.

Podpisane umowy przyznają PLAY, między innymi, opcję nabycia wszystkich udziałów w VMP w 2020 r. Zgodnie z przyjętą metodologią, wycena opcji została oparta o jednoroczne przychody VMP skorygowane o określone elementy. Inwestorzy zobowiązali się spowodować że wszystkie udziały w VMP zostaną sprzedane PLAY w przypadku, gdy PLAY skorzysta z opcji kupna. Ponadto, umowy określają warunki przyszłej współpracy pomiędzy PLAY a VMP. Strony będą kontynuować owocną współpracę rozpoczętą w momencie powstania VMP przy założeniu, że minimalny poziom gwarantowanych płatności do PLAY będzie wyższy o około 25 mln zł, osiągając łącznie około 84 mln zł w latach 2018 – 2021. PLAY jest usatysfakcjonowany tymi umowami, ponieważ jeszcze bardziej umacniają one pozycję PLAY jako lidera na polskim rynku telefonii komórkowej.

Ciekawy w tym wszystkim jest termin 2020 roku - to rok, w którym Play deklaruje, że pokryje zasięgiem w Polsce podobny teren swoimi nadajnikami, co inni wiodący operatorzy. I to w tym roku ma dopiero zadecydować, czy przejmie w całości Virgin Mobile Polska, o ile "dowiezie" obecny stan posiadania i progres w zdobywaniu nowych klientów.

Osobiście wydaje mi się to początkiem uśmiercania operatorów wirtualnych w Polsce. Jedyną rację bytu będą miały spółki córki "wielkiej czwórki" jak Nju mobile, Heyah czy Plush, a Play szykuje sobie właśnie VM, jako taką swoją tańszą odnogę.

Źródło: Play.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu