Facebook

Co powiecie na płatnego Facebooka? Testy paywalla jeszcze w tym roku

Konrad Kozłowski
Co powiecie na płatnego Facebooka? Testy paywalla jeszcze w tym roku
15

Już w październiku tego roku Facebook może uruchomić system płatności, dzięki któremu będziemy mogli uzyskać dostęp do wybranych treści w serwisie.

Za dostarczenie tychże rewelacji odpowiada Techcrunch powołując się na swoje źródło, zaś osobnym źródłem jest sam Campbell Brown - wysoko postawiony pracownik Facebooka odpowiedzialny za partnerstwa biznesowe firmy. Usługa typu "news subscription" ma być efektem współpracy z konkretnymi wydawcami, którzy pragną uzyskania stałych przychodów.

Sama subskrypcja byłaby proponowana użytkownikom po zapoznaniu się z, na przykład, dziesięcioma dostępnymi za darmo artykułami. Za dostęp do pozostałych treści przyjdzie nam zapłacić. Liczba udostępnionych darmowo materiałów może być inna w chwili uruchomienia usługi, ale będzie taka sama w przypadku każdego z wydawców. W rękach wydawców pozostanie jednak decyzja o tym, które konkretnie treści będą zamknięte za paywallem, a z którymi będzie można zapoznać się za darmo. Dane subskrybentów również będą dostępne dla wydawców. Nie znamy jednak żadnych konkretów na ten temat.

Częściowo płatny Facebook nadchodzi!

Niewiadomych jest jeszcze więcej. W tym między innymi plan Facebooka na ominięcie regulaminów App Store oraz Google Play (zobowiązujących do podzielenia się wpływami ze sprzedaży) oraz lista wydawców zainteresowanych uczestnictwem w programie. Rozmowy toczą się jak na razie za zamkniętymi drzwiami (według doniesień spotkania odbywały się już w Nowym Jorku oraz Paryżu). Etap pilotażowy usługi miałby wystartować jeszcze w tym roku, ale szersza (być może globalna) dostępność byłaby do zrealizowania dopiero w 2018.

Nie jest to pierwsza próba przekształcenia Facebooka w pełnoprawny czytnik newsów. Pamiętacie aplikację Facebook Paper?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu