Płatności i bankowość

Wiecie jaka jest najpopularniejsza forma przelewów wśród Ukraińców? Przelew z karty na kartę

Grzegorz Ułan
Wiecie jaka jest najpopularniejsza forma przelewów wśród Ukraińców? Przelew z karty na kartę
25

W Polsce przebywa aktualnie 2,5 mln Ukraińców, w większości w celach zarobkowych. To już dość znacząca liczba, która sprawia, że i nasze banki i telekomy tworzą usługi i językowe wersje swoich serwisów pod przybyszy z naszej wschodniej granicy.

Okazuje się jednak, że nie są to usługi dopasowane ściśle pod preferencje Ukraińców. Nasze banki próbują namówić Ukraińców do usług popularnych w Polsce, bez uwzględnienia popularności rozwiązań panujących na Ukrainie.

Tę lukę chce zapełnić brytyjski startup (założony przez Białorusinów) Plati Domoi, który debiutuje właśnie w naszym kraju z usługami finansowymi dedykowanymi Ukraińcom.

Podobnie jak w innych krajach tego regionu - Białorusi i w Rosji, Ukraińcy częściej posługują się numerem karty płatniczej niż numerem rachunku bankowego i taką usługę oferuje im PlatiDomoi - przelew z karty na kartę. W usłudze tej bez logowania na ich stronie będzie można przelać określoną kwotę pieniędzy na kartę kogoś z rodziny na Ukrainie.

Evgeny Chamtonau, prezes Plati Domoi:

Przelewy przez naszą platformę są o połowę tańsze niż realizowane przez banki i firmy specjalizujące się w przekazach pieniężnych. Nie wymagamy od użytkowników, aby logowali się na platformie, jednak w celu weryfikacji klient musi podać m.in. numer paszportu.

Usługa ta powinna spodobać się Ukraińcom, którzy nie mogąc z niej skorzystać w polskich bankach, aktualnie transferują pieniądze do rodzin na Ukrainie korzystając z usług… firm transportowych lub BlaBlaCarem. To nie jest chyba najbezpieczniejsze rozwiązanie, ale z niego korzystają.

Suma przelewów w ciągu roku jest wyższa, niż szacuje rynek. Wśród obywateli Ukrainy popularne jest dostarczanie gotówki rodzinie BlaBlaCarem czy przez kierowców firm transportowych. Chcemy im dać bezpieczniejsze rozwiązanie, które znają i lubią.

Jak będzie można zrealizować przelew z karty na kartę? Wystarczy na stronie internetowej podać swoje dane oraz odbiorcy i środki zostaną natychmiast jemu przekazane, z prowizją 6,99 zł. Limit jednego przelewu określony jest na poziomie tysiąca euro, a w miesiącu można dokonać 5 takich transakcji. Przelewy możliwe też będą do zrealizowania przez aplikację mobilną na iOS i Androida, te jednak nie są jeszcze dostępne do pobrania w mobilnych sklepach.

Przelewy z karty na kartę to pierwsza usługa oferowana przez Plati Domoi Ukraińcom pracującym w Polsce, ale w przygotowaniu maja jeszcze nową usługę przelewu gotówki na kartę.

Ivan Hannamov, prezes Bridge IQ i doradca Plati Domoi:

Ciekawszym rozwiązaniem od przelewu z karty na kartę jest przelew gotówki na kartę. Obecnie poszukujemy partnerów biznesowych — punktów handlowo-usługowych, w których będzie można wpłacić gotówkę na swój wirtualny portfel, a następnie przelać na kartę odbiorcy. Rozwiązanie ma być tak proste w obsłudze, jak doładowanie telefonu w sklepach.

Dodatkowo w pakiecie dostępna ma być usługa odbioru gotówki przelanej z karty w 20 tysiącach oddziałów na Ukrainie, przelewu z karty bezpośrednio na konto PrivatBanka oraz gotówkowe przelewy z oddziałów w Polsce.

Trzeba przyznać, że dość osobliwie brzmią te usługi i egzotycznie dla mnie. Osobiście nie miałem pojęcia, że tak bardzo są popularne za naszą wschodnią granicą. Ciekawe też, czy rzeczywiście polskie banki dostosują swoje usługi dla Ukraińców, w miarę pojawiania się takich konkurencyjnych rozwiązań. A jest przecież o co walczyć.

Źródło: Gazeta Prawna/inf. prasowa.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu