Płatności i bankowość

Pierwsze 50 mln transakcji w IKO w 5 lat, a drugie tyle tylko w ciągu ostatnich 8 miesięcy!

Grzegorz Ułan
Pierwsze 50 mln transakcji w IKO w 5 lat, a drugie tyle tylko w ciągu ostatnich 8 miesięcy!
7

Choć sam nie korzystam z IKO, to lubię pisać o sukcesach tej formy płatności, bo to dzięki IKO mamy dziś BLIKA, a bez tego nie wyobrażam sobie dziś szybkich, wygodnych i bezpiecznych płatności mobilnych. Głównie w internecie, bo „na zewnątrz” aktywność tę przejął u mnie już w całości Apple Pay.

Dziś PKO Bank Polski chwali się rekordem transakcyjności - od początku istnienia, czyli od początku roku 2013, dokonano już 100 mln transakcji poprzez IKO. Wynik ten jest tym bardziej imponujący, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że połowę z tego klienci PKO Bank Polski i Inteligo dokonali tylko w przeciągu ostatnich 8 miesięcy.

Michał Macierzyński, dyrektor Departamentu Usług Cyfrowych w PKO Banku Polskim:

Obserwujemy ogromne przyspieszenie nie tylko jeśli chodzi o liczbę użytkowników bankowości mobilnej, ale przede wszystkim transakcyjność. Na pierwsze 50 milionów transakcji w IKO czekaliśmy prawie 5 lat, a tymczasem drugie tyle nasi klienci wykonali tylko w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy! To najlepszy dowód na to, że nasza aplikacja jest funkcjonalna i sukcesywnie zaczyna uzupełniać, a nawet zastępować w codziennym zarządzaniu finansami osobistymi inne formy kontaktu z bankiem. Dziś klienci PKO Banku Polskiego logują się do IKO już prawie tak samo często jak do serwisu transakcyjnego iPKO, a już wkrótce ta proporcja zmieni się na korzyść bankowości mobilnej.

To ogromny skok i wzrost popularności tych mobilnych płatności, pozwalający przypuszczać, że do końca roku zrobią kolejne 50 mln transakcji.

Przy okazji tego sukcesu PKO Bank Polski podzielił się interesującymi danymi odnośnie do wykorzystania IKO przez ich użytkowników i jak to się zmieniło przez okres tych 5 lat.

Początkowo najbardziej popularną transakcją, do jakiej klienci wykorzystywali IKO były wypłaty z bankomatów, które stanowiły aż 70,5% wszystkich transakcji, dziś to zaledwie 4,8%. Na drugim miejscu były płatności w sieci, odpowiadające za 11,2% transakcji, dziś ten odsetek zwiększył się do 27,7%, na 3 miejscu z kolei były to przelewy (10,5%), które dziś stanowią większość z wszystkich transakcji wykonywanych przez IKO - 52,7%.

Największą grupą wiekową, która najczęściej dokonuje transakcji z IKO, stanowią osoby z przedziału od 25 do 34 lat. Łącznie w czerwcu użytkownicy IKO dokonali  7 milionów transakcji mobilnych, a jeśli chodzi o aktualne rekordy dniowe, to 11 czerwca dokonano prawie pół miliona transakcji mobilnych, a w 10 lipca ponad 120 tysięcy razy płacono IKO w internecie. Aktualnie na jednego użytkownika przypada 7,1 transakcji dziennie.

Jakby podsumować całe te 5 lat, zsumować wszystkie transakcje i uśrednić, to popularność ich wśród klientów przedstawia się następująco - 54,3% z wszystkich transakcji były to przelewy, 26,3 płatności w internecie, 9,3% w sklepach stacjonarnych, a za 7,2% odpowiadały wypłaty z bankomatów.

Na koniec zerknijmy, z jakich to nowości ostatnio mogli zacząć korzystać użytkownicy IKO. PKO Bank Polski wymienia tu przede wszystkim udostępnienie w niej opcji zastrzegania i zamawiania nowej karty, skanowanie faktur, nawet tych bez załączonego kodu QR czy obsługę karty wielowalutowej.

Natomiast, jeśli chodzi o nowości, które mają być udostępnione w najbliższym czasie w IKO pojawi się możliwość dokonywania transakcji BLIK, którymi obciążane będą mogły być karty kredytowej, powiadomienia o zdarzeniach oraz mobilna autoryzacja.

Źródło: PKO Bank Polski

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu