Polska

Kupujesz online bilety na PKP IC? Od teraz potwierdzisz w telefonie również swoją tożsamość

Grzegorz Ułan
Kupujesz online bilety na PKP IC? Od teraz potwierdzisz w telefonie również swoją tożsamość
18

Z sobie tylko wiadomego powodu PKP IC nie honorowała do tej pory potwierdzania tożsamości poprzez aplikację mObywatel mimo, że sam bilet wystarczyło okazywać na ekranie smartfona. Na szczęście już się to zmienia, wczoraj spółka dokonała odpowiednich zmian w Taryfy przewozowej.

Cieszy coraz szersze wykorzystywanie aplikacji mObywatel i akceptowalność potwierdzania swojej tożsamości z jej poziomu, zwłaszcza poza usługami administracji publicznej. Do tej pory kupując imienny bilet na przejazd kolejami PKP IC, musieliśmy mieć przy sobie fizyczny dowód osobisty, nawet jeśli kupowaliśmy bilet online.

Stowarzyszenie Bezpieczna i Przyjazna Kolej:

Odtąd każdy posiadacz biletu imiennego będzie mógł potwierdzić swoją tożsamość za pomocą aplikacji mObywatel (po zalogowaniu należy skorzystać z mTożsamość). To znaczne udogodnienie dla każdego, a zwłaszcza dla tych, którzy korzystają z elektronicznych biletów PKP Intercity. Nie trzeba już sięgać po dokumenty, wystarczy ten sam smartfon, w którym mamy bilet. Wystarczy posiadać w nim aplikację mObywatel i zweryfikowaną.

Odpowiednie zmiany zostały już naniesione w Taryfie przewozowej PKP Intercity, w której pojawia się termin mTożsamość z aplikacji mObywatel:

w § 30 ust. 3 zdanie czwarte w brzmieniu: „W przypadku braku lub nieczytelnej pieczęci łączącej fotografię z dokumentem, dokument ten uznaje się za nieważny, chyba że podróżny okaże inny pozwalający na ustalenie jego tożsamości.” zastępuje się zdaniem w brzmieniu: „W przypadku braku lub nieczytelnej pieczęci łączącej fotografię z dokumentem, dokument ten uznaje się za nieważny, chyba że podróżny okaże Dokument Tożsamości albo inny Dokument Umożliwiający Potwierdzenie Tożsamości, albo mTożsamość.

Ze wszystkim zmianami w taryfie możecie się zapoznać pod tym linkiem (pdf), warto je mieć przy sobie w razie problemów, przynajmniej na początku tych zmian, kiedy często się okazuje, że nie wszyscy pracownicy o nich są powiadamiani.

Photo: metrampaz/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu