Polska

Auta Traficar będzie można pozostawić i wypożyczyć na stacjach Orlen

Grzegorz Ułan
Auta Traficar będzie można pozostawić i wypożyczyć na stacjach Orlen
40

Dostaliśmy dzisiaj informację na email o nawiązaniu strategicznej współpracy pomiędzy Traficar a PKN Orlen. Oprócz dostaw paliwa dla samochodów Traficar, współpraca ta pozwoli rozszerzyć dostępność tej usługi. W miastach, gdzie dostępny będzie Traficar, na stacjach Orlen będzie można pozostawić lub wypożyczyć samochód.

Na tę chwilę Traficar dostępny jest tylko w Krakowie, ale planują rozszerzyć dostępność usługi w innych większych miastach Polski, między innymi w Warszawie.

Piotr Groński, Prezes firmy Traficar:

Współpraca z PKN ORLEN to dla naszej firmy możliwość rozwoju i zwiększenia dostępności usługi. Duże znaczenie ma dla nas fakt, że PKN ORLEN, tak jak Traficar dostrzega potrzebę inwestowania w nowoczesne rozwiązania transportowe i jest aktywnym inicjatorem zmian społecznych w zakresie poruszania się i komunikacji. Dlatego nasza współpraca ma wymiar znacznie głębszy niż tylko obecność samochodów na stacjach paliw partnera. Użytkownicy otrzymują innowacyjną, wygodną i kompleksową usługę.

Jak działa usługa Traficar?

Jedną z zalet Traficar jest fakt, że wypożyczone auta nie musimy odstawiać do bazy, na co zwrócił uwagę Maciej, kiedy pisaliśmy o niej po raz pierwszy w zeszłym roku.

Okazuje się, że Traficar wyeliminował to ograniczenie. W skrócie cały proces wygląda następująco: na smartfon pobiera się aplikację, należy założyć konto w serwisie. Następnie zaczyna się poszukiwanie auta, które jest najbliżej – ono nie musi stać w jakiejś bazie firmy, równie dobrze ktoś mógł je zostawić pod naszym blokiem albo ulicę dalej. Klient dokonuje rezerwacji konkretnego pojazdu, aplikacja informuje go, jak trafić, ile czasu powinno to zająć itp. Na dotarcie do samochodu użytkownik ma 15 minut. Auto otwiera się przez skanowanie kodu QR, następnie ocenia się czy jest ono zabrudzone lub uszkodzone (jeśli dostrzeże się problem, należy to zaznaczyć w aplikacji i wynajem zostanie przerwany). Kluczyki znajdują się w schowku. Nie pozostaje nic innego, jak ruszać w drogę.

Okazuje się też, że Traficar został bardzo dobrze przyjęty przez mieszkańców Krakowa, tylko przez pierwsze 2 miesiące od udostępnienia usługi zarejestrowało się w niej 6,7 tys. użytkowników, którzy dokonali 12 tys. wynajmów, co dało 250 wynajmów dziennie.

Zbigniew Leszczyński, Członek Zarządu ds. Sprzedaży, PKN ORLEN:

Współpraca ta wpisuje się w naszą strategię i plany rozwoju  segmentu detalicznego ORLEN. Stale analizujemy trendy rynkowe i dostosowujemy naszą ofertę do potrzeb klienta. Carsharing to bardzo perspektywiczna usługa, a wspierając jej rozwój przyczyniamy się do zwiększania innowacyjności krajowej gospodarki i rozszerzania oferty mobilności w oparciu o polskie spółki i polski kapitał.

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu w Traficar?

W Traficar płacimy za czas wypożyczenia (0,50 zł/min) i przejechane kilometry (0,80 zł/km) oraz za postój (0,10 zł/min). Pozostałe opłaty, takie jak płatne parkingi i paliwo są już wliczone w cenę.

Sprawdziłem na ich stronie wybraną na mapie trasę 5 kilometrów i wyliczyło mi szacowaną opłatę za wypożyczenie auta na tym dystansie w wysokości 9 zł.

Mam nadzieję, że zawiązana dziś współpraca z PKN ORLEN, pozwoli Traficar na jeszcze szybszy rozwój, no i szerszą dostępność ich aut do wypożyczenia, nie tylko w Krakowie, ale i w innych miastach w Polsce. Usługa tym bardziej zyska na atrakcyjności, jeśli wejdzie w życie nowa ustawa, pozwalająca gminom na zwiększenie opłat za parkowanie, nawet o trzykrotność obecnie obowiązujących. O ile oczywiście Traficar nie zwiększy w związku z tym swojego cennika.

Usługa wypożyczania samochodu na stacjach paliw ORLEN będzie dostępna od 1 czerwca 2017 r.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

carsharing