Polska

1/4 Polaków od przyszłego roku nie będzie musiała już składać rocznego zeznania podatkowego

Grzegorz Ułan
1/4 Polaków od przyszłego roku nie będzie musiała już składać rocznego zeznania podatkowego
4

25% podatników rozliczających się indywidualnie i niekorzystających z żadnych ulg i odliczeń od przyszłego roku nie będzie musiało w zasadzie nic robić, by rozliczyć się z fiskusem za miniony rok.

To kolejne ułatwienie Krajowej Administracji Skarbowej, od dwóch lat możliwe było już, aby to urzędnicy wypełniali za nas PIT-37, jednak wymagało to od nas działania, w moim odczuciu adekwatnego do samodzielnego wypełnienia zeznania, więc mogło nie być to zbytnio wykorzystywane przez podatników rozwiązanie.

Konieczne było tu złożenie wniosku PIT-WZ na Portalu Podatkowym, jak widzicie po zrzutach w podlinkowanym wpisie kilka kroków do zrobienia i wypełniania formatek trochę jest.

Od przyszłego roku każdy podatnik będzie mógł od 15 lutego sprawdzić na Portalu Podatkowym już wypełniony PIT przez urzędników, bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków.

KAS wypełni dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych zeznania podatkowe bazując na informacjach od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok ubiegły (np. ulga na dzieci, nr KRS Organizacji Pożytku Publicznego, której w ubiegłym roku przekazał 1 proc. podatku) oraz danych znajdujących się w rejestrach Szefa KAS (np. kwota zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych wpłacona w trakcie roku podatkowego przez podatnika) i innych rejestrach państwowych, np. ZUS (np. w zakresie wpłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne) czy PESEL (np. ulga na dzieci).

Po zapoznaniu się z tak przygotowanym zeznaniem każdy będzie mógł zadecydować, czy go akceptuje czy odrzuca, bo sam będzie chciał go przygotować od nowa. Może też je zmodyfikować, może też nic nie robić - gdyż wraz z upływem terminu składania PIT-ów rocznych, zeznanie przygotowane przez KAS będzie automatyczne zaakceptowane i równoznaczne ze złożeniem go przez nas.

Źródło: Premier.gov.pl

Photo: bzyxx/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu