Świat

Pilotażowy test Super Wi-Fi ruszył w USA

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Pilotażowy test Super Wi-Fi ruszył w USA
Reklama

Podejrzewam, że przynajmniej część z Was korzystała lub nadal korzysta z usług dostawców internetu, realizujących swoje usługi przy użyciu Wi-Fi oraz ...

Podejrzewam, że przynajmniej część z Was korzystała lub nadal korzysta z usług dostawców internetu, realizujących swoje usługi przy użyciu Wi-Fi oraz anten kierunkowych. W wielu miejscach naszego kraju, szczególnie tam gdzie słabo rozwinięta jest kablowa infrastruktura telekomunikacyjna, oferta takich firm wciąż jest bardzo popularna. Wi-Fi w znanej przez nas wersji, pracującej w pasmach 2,4 oraz 5 Ghz, nigdy nie było stworzone z myślą o tworzeniu rozległych sieci bezprzewodowych, pokrywających swoim zasięgiem obszary o powierzchni kilku kilometrów.
Reklama

Dlaczego? Wynika to ze stosunkowo wysokiej częstotliwości, która powoduje, że sygnał staje się podatny na zaszumienie i tłumienie. Technologia ta została stworzona po prostu z myślą o szybkiej transmisji danych, na krótkich dystansach.

A gdyby tak obniżyć częstotliwość sygnału, zwiększając tym samym przenikalność? Amerykanie wpadli na taki pomysł już dawno temu, szczególnie że w wyniku cyfryzacji telewizji, zwolnione lub niewykorzystane (białe przestrzenie) zostały częstotliwości odpowiednie dla transmisji danych. Mieszczą się one w zakresie od 54 do 698 Mhz.

23 września 2010 roku, Federalna Komisja Łączności (odpowiednik polskiego Urzędu Komunikacji Elektronicznej) zatwierdziła wykorzystanie tego pasma przez usługi szerokopasmowego dostępu do internetu. Co więcej, wspomniane pasmo zostało zwolnione z koncesji i udostępnione do publicznego wykorzystania.

W ten sposób powstał projekt „Super Wi-Fi” czyli bezprzewodowej sieci, wykorzystującej protokoły znane z klasycznego Wi-Fi lecz przy użyciu niższej częstotliwości transmisji sygnału. Pilotażowy program wdrożenia Super Wi-Fi ruszył właśnie Hanover County w stanie Północna Karolina, w Stanach Zjednoczonych.

Według autorów projektu, wykorzystanie częstotliwości we wspomnianym paśmie umożliwić ma lepszą dystrybucję sygnału przy zachowaniu mocy nadawczej poniżej 100 mW, nie interferując z sąsiadującymi sygnałami telewizji cyfrowej. Jeśli wyniki pilotażu będą zadowalające, możemy spodziewać się sformułowania nowego standardu transmisji danych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama