Felietony

Pierwszy Smartfon Nokii z Windows Phone to... N9

Tomasz Popielarczyk
Pierwszy Smartfon Nokii z Windows Phone to... N9
14

Do sieci wyciekło zdjęcie pierwszego smartfona Nokii opartego na platformie Windows Phone. Okazuje się, że, przynajmniej wizualnie, będziemy mieli do czynienia z lekko zmodyfikowanym modelem... N9. Czyżby to właśnie ten fakt był głównym powodem wycofania się producenta z dystrybucji urządzenia z Mee...

Do sieci wyciekło zdjęcie pierwszego smartfona Nokii opartego na platformie Windows Phone. Okazuje się, że, przynajmniej wizualnie, będziemy mieli do czynienia z lekko zmodyfikowanym modelem... N9. Czyżby to właśnie ten fakt był głównym powodem wycofania się producenta z dystrybucji urządzenia z MeeGo w wielu krajach?

Podobieństwa do N9 są widoczne gołym okiem. Jedyne co zmodyfikowała Nokia, to przyciski przy dolnej krawędzi (smartfon z MeeGo był ich pozbawiony), które zmusiły producenta do zastosowania ekranu o rozmiarze 3,7 cala (a nie 3,9, jak w przypadku pierwowzoru, rodzielczość też nieco niższa - 480 x 800, zamiast 480 x 854). Na grafice, która prawdopodobnie jest projektem ulotki reklamowej możemy znaleźć też kilka innych informacji o urządzeniu:

  • Wymiary i waga: 112 x 60,8 x 12,3 mm, 114 g
  • Kamera: 5 Mpix z autofokusem i nagrywaniem w rozdzielczości 720p z 30 fps
  • 8 GB wbudowanej pamięci Flash i 512 MB RAM
Na samym dole pojawia się też data 27 listopada, co może być dniem premiery smartfona. Zdecydowanie zbyt późnej premiery.
Smartfon miałby nosić nazwę 703 (Warto dodać, że modele 700 i 701 działają pod kontrolą Symbiana Belle), co byłoby zgodne z nowym systemem nazewnictwa obranym jakiś czas temu przez Nokię - urządzenia z najniższej półki cenowej noszą w nim numerki zaczynające się od 1, a najdroższe i najbardziej wydajne - od 9. Co jednak najciekawsze Finowie chcą stworzyć własny odpowiednik dla takich marek, jak Galaxy, Wave, Desire itp. Dlatego uruchomiona została specjalna ankieta, w której internauci mogą wybrać nazwę dla pierwszego smartfona z WP. Jak dotąd największym powodzeniem cieszy się "Phoenix", który uzyskał 13 proc. Ja kliknąłem na "Next", co, moim zdaniem, w jakimś stopniu odzwierciedla nowy etap w dziejach firmy zapoczątkowany premierą smartfona. A jak wy głosowaliście?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

NokiaWindows PhoneN9