65

Pierwsze w Polsce zbliżeniowe płatności mobilne HCE (bez SIM NFC) od Banku Pekao

Wróciłem właśnie z konferencji, na której Bank Pekao zaprezentował swoją nową usługę w płatnościach zbliżeniowych poprzez aplikację mobilną PeoPay. Od razu zaznaczę, że są to płatności zbliżeniowe obsługiwane wyłącznie przez telefony posiadające NFC oraz system Android 4.4 lub nowszy. Początek konferencji zapowiadał przełom na rynku płatności. Mieliśmy ich już kilka, więc dość sceptycznie odczytałem tę […]

Wróciłem właśnie z konferencji, na której Bank Pekao zaprezentował swoją nową usługę w płatnościach zbliżeniowych poprzez aplikację mobilną PeoPay. Od razu zaznaczę, że są to płatności zbliżeniowe obsługiwane wyłącznie przez telefony posiadające NFC oraz system Android 4.4 lub nowszy.

Początek konferencji zapowiadał przełom na rynku płatności. Mieliśmy ich już kilka, więc dość sceptycznie odczytałem tę przełomową zajawkę.

IMAG0171

Przełomu nie było, za to pojawiła się nowa opcja w tych płatnościach, nowa na skalę krajowa i jedna z pierwszych na świecie, która powinna ucieszyć użytkowników wszystkich operatorów komórkowych, nie tylko tych, którzy oferują w swoich usługach tę opcję (Orange, T-Mobile), jak również użytkowników telefonów na kartę.

123

Niejako przypadkiem, dziś rano sprawdzałem przy okazji dołączenia kolejnego banku do NFC Pass u mojego operatora Orange, co musiałbym zrobić, by móc skorzystać z tej usługi. Mam telefon z NFC i Androidem 4.4, wystarczy już zainstalować aplikację i korzystać? Nie, odpuściłem sprawdzanie po informacji, że po raz kolejny musiałbym wymieniać kartę SIM – dodatkowy koszt i kilka godzin w oddziale Orange. Przerabiałem to już przy wymianie na LTE.

Wydawało mi się, że przykład IKO pokazał, iż da się to zrobić już bez takich kombinacji alpejskich. Ściągam aplikację mobilną, zakładam konto, wirtualną portmonetkę, przelewam kasę ze swojego rachunku i korzystam.

weewe

Od dziś się da z PeoPay. Zastosowane w nowej usłudze rozwiązanie HCE (Host Card Emulation), która jest technologią pozwalającą na dokonywanie zbliżeniowych płatności mobilnych podobnie jak kartami zbliżeniowymi, z tą różnicą, że nie trzeba się przy tym wiązać z konkretnym operatorem komórkowym. Dane karty przechowywane są na serwerach naszego banku z pominięciem karty SIM naszego operatora.

hfc

Sprawdziłem, działa błyskawicznie. Do kwoty 50 zł wystarczy zatwierdzić przyciskiem „OK”, większe kwoty zatwierdzamy PIN-em. Aplikacja uruchamia się automatycznie przy odblokowanym telefonie i po zbliżeniu do terminala. Oczywiście limity możemy ustawić sobie indywidualnie w samej aplikacji.

IMAG0184

IMAG0185

IMAG0186

Aktualizacja aplikacji PeoPay dostępna jest już w Google Play.