W zeszłym tygodniu miałem przyjemność prowadzić debatę dla PGNiG poświęconą wykorzystaniu dronów w ich biznesie. PGNiG testuje różne zastosowania dronów zaczynając od monitorowania infrastruktury, poprzez nadzór nad siecią dystrybucji gazu (180 tys. km) itp. Drony też już od paru lat są w PGNiG wykorzystywane w Oddziale Geologii do poszukiwania złóż węglowodorów. Niedawno spółka nawiązało też współpracę z młodym polskim startupem produkującym własne drony.
PGNiG w ciągu najbliższych 5 lat zainwestuje w innowacje około miliarda złotych
Przy okazji debaty miałem okazję zadać kilka pytań Łukaszowi Kroplewskiemu, wiceprezesowi zarządu PGNiG SA ds. rozwoju:
Czy innowacje są dzisiaj takiej firmie jak PGNiG potrzebne?
Żadna firma nie może rozwijać się bez innowacji. Grupa PGNiG nie jest tu wyjątkiem. Chcąc być liderem w naszej branży, czerpiemy z najciekawszych pomysłów dostępnych na rynku poprzez wykorzystanie formuły open innovation i otwarcie naszej grupy kapitałowej na współpracę ze startupami. Nawiązanie z nimi kontaktu, objęcie mentorską opieką, a następnie dostosowywanie innowacyjnych rozwiązań do naszych potrzeb pod okiem naszych ekspertów jest jedną z dróg prowadzących do wdrożenia nowatorskich projektów. Oczywiście wciąż inwestujemy w naszą własną działalności badawczo-rozwojową oraz we współpracę z instytucjami naukowymi.
Drony to dopiero początek? Jakie obszary PGNiG widzi Pan jako te którym innowacje mogą pomóc w rozwoju
Drony stosujemy już od kilku lat. Wspierają prace geodezyjne w Oddziale Geologii i Eksploatacji PGNiG SA, które są jednym z pierwszych etapów poszukiwania złóż węglowodorów. Niebawem bezzałogowe systemy latające będziemy chcieli także wykorzystać do monitorowania sieci dystrybucji gazu, która liczy ponad 180 tys. km. Aktualnie testowane rozwiązanie – czyli nowy typ drona zaprojektowany przez współpracujący z nami startup BZB UAS – jest dopiero w pierwszej fazie dostosowywania go do potrzeb naszych geologów.
Obszarem, w którym chcemy wprowadzać nowe technologie, to przede wszystkim nasza podstawowa działalność, czyli poszukiwanie i wydobycie. Ale nie mniej ważne są dystrybucja czy obsługa klienta oraz wsparcie sprzedaży. Wspomniane drony znajdują zastosowanie właśnie we wsparciu segmentu poszukiwania i wydobycia. Jednak o wiele bardziej zaawansowanym projektem jest wydobycie metanu z pokładów węgla. Pilotaż w ramach programu Geo-Metan trwa już od ubiegłego roku. Zresztą metoda odpowierzchniowego wydobycia metanu z formacji węgla jest stosowana w Polsce po raz pierwszy. Dla mnie jest to w tej chwili najważniejszy projekt z obszaru innowacji. Realizujemy go wspólnie z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym. Współpracujemy również ze spółkami węglowymi. Razem, w ciągu kilku lat chcemy doprowadzić do wydobycia metanu z węgla na skalę przemysłową. Wyniki pilotażu są bardzo obiecujące.
Poza tym szukamy także innowacyjnych projektów w obszarze technologii cyfrowych do zastosowania w łańcuchu wartości gazu ziemnego, pracujemy nad nowymi produktami i usługami dla klienta końcowego. Nie zapominamy też o rozwiązaniach związanych z ochroną środowiska w sektorze energetycznym.
Jako ocenia Pan efekty pracy waszego inkubatora InnVento - czy może pan opowiedzieć o paru ciekawych projektach?
W naszym centrum startupowym, jakim stało się InnVento, w ciągu niespełna roku działania pojawiło się ze swoimi propozycjami ponad 90 startupów. Z nich wyłuskaliśmy naszym zdaniem najbardziej obiecujące projekty, które teraz są rozwijane przez startup pod okiem naszych ekspertów i dostosowywane do naszych oczekiwań. Z niektórymi z autorów projektów nawiązaliśmy współpracę poprzez akcelerator MIT Enterprise Forum Poland
Z tych najbardziej obiecujących, które są już w fazie pilotażowego wdrożenia, mogę wymienić przede wszystkim rozwiązanie startupu o nazwie Predictail. Zaprojektowali specjalny oparty na algorytmach system, który w oparciu o analizę Big Data pozwala nam być o krok przed potencjalną usterką w sieci dystrybucyjnej. Ciekawym rozwiązaniem jest też wykorzystanie wirtualnej i poszerzonej rzeczywistości w szkoleniach dla pracowników kontrolujących stacje pomiarowo-redukcyjne. Startup 1000realities dostosował platformę z pomocą specjalistów PGNiG do naszych potrzeb i pracownicy nie muszą tych szkoleń przechodzić w terenie. Trwają też pilotażowe wdrożenia rozwiązań ułatwiających prace administracyjne, w tym na przykład platforma crowdsourcingowa zaproponowana nam przez Elastic Cloud Solutions ułatwiająca zbieranie i ocenę innowacyjnych pomysłów napływających od naszych pracowników. Wracając do wydobycia, testujemy technologię pozwalającą na oszczędności w zużyciu wody przy produkcji ropy naftowej i gazu ziemnego autorstwa startupu Vortex Oil, a w obszarze sprzedaży i obsługi klienta w trakcie prób jest aplikacja umożliwiająca śledzenie zużycia energii w czasie rzeczywistym stworzona przez SEP Innovation.
Jak przebiegają wasze testy z firmą BZB UAS odnośnie zdjęć z dronów w celu poszukiwania źródeł gazu i ropy?
Rozwiązanie BZB UAS jest dopiero u nas testowane. Dzieje się to pod okiem doświadczonego zespołu z Oddziału Geologii i Eksploatacji, który od kilku lat wykorzystuje drony do prac w terenie. Co do nowego rozwiązania, jesteśmy już po pierwszych testach. Urządzenie daje wiele możliwości, wyposażone jest w wysokiej jakości przyrząd pomiarowy, co pozwala na tworzenie precyzyjnych ortofotomap. Czekamy jeszcze na testy tego systemu na różnych wysokościach i w różnych warunkach pogodowych.
Innowacje i badania to dziś ważny element każdego dużego przedsiębiorstwa. Jakie działania wspierające te obszary planujecie w 2018 roku?
W ciągu najbliższych 5 lat zainwestujemy w innowacje około miliarda złotych, wliczając w to nie tylko własne środki, ale także finansowanie zewnętrzne. Z tych pieniędzy mogą skorzystać również startupy. W styczniu ogłoszony został pierwszy konkurs programu INGA – Innowacyjne Gazownictwo. Realizujemy go razem z Gaz-Systemem oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Budżet tego programu to aż 400 mln zł i jestem przekonany, że wyniki kolejnych konkursów będą przynosiły rewolucyjne pomysły, z których skorzystać będzie mogła cała branża gazownicza. Cały czas rozwijać też będziemy nasze centrum startupowe InnVento, które pozostaje otwarte dla startupów, młodych naukowców i przedsiębiorców, którzy mają innowacyjne pomysły, które moglibyśmy wdrożyć.
Współpraca ze startupami przynosi nam określone korzyści, które z kolei przekładają się na obniżenie kosztów działalności, czyli z jednej strony na wzrost konkurencyjności spółki, a z drugiej – na niższe ceny gazu dla klientów.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu