Ciekawostki technologiczne

Patrzę na te dwa kółka Mastercarda i nie wiem o co im chodzi w konflikcie z Cinkciarzem

GU
Grzegorz Ułan
32

Jak sięgam pamięcią, kiedy powstawał Cinkciarz.pl w żaden sposób ich logo nie kojarzył mi się nigdy z żadnym innym. Jednak Mastercard dostrzega tu mocne podobieństwa ze swoim logiem, dwóch nachodzących na siebie kółek. Co dalej z logo cinkciarz.pl?

Logo Mastercard również miałem mocno zakorzenione w głowie, przez te ich reklamy przed ważnymi wydarzeniami sportowymi, między innymi Ligą Mistrzów i też jakoś z nimi nie skojarzyło mi się logo Cinkciarz.pl. Ale okazuje się, że właścicielom Mastercard te nachodzące na siebie kółka w logo Cinkciarz.pl mocno przypominają ich własne.

Na spokojnie odpaliłem Google Grafika z logiem Mastercarda i poniższe logo Cinkciarz.pl, starając się dostrzec usilnie podobieństw.

logo cinkciarz.pl

Patrzyłem i nie potrafiłem dostrzec, a sam fakt dwóch nachodzących kółek na siebie nie może być powodem do blokowania rejestracji takiego znaku towarowego Cinkciarzowi. Niestety ma coś takiego miejsce i to aż 13 razy złożyli sprzeciw do rejestracji znaków słowno-graficznych Cinkciarz.pl.

Profesor Ewa Skrzydło-Tefelska z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak w Warszawie, pełnomocnik Cinkciarz.pl:

Tylko w Europie, MasterCard złożył sprzeciwy wobec 13 zgłoszeń rejestracji znaków słowno-graficznych Cinkciarz.pl. Dotychczas Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) w Alicante w Hiszpanii, który prowadzi te postępowania, wydał 12 korzystnych dla Cinkciarz.pl decyzji, oddalając sprzeciwy MasterCard.

Na razie 12 z nich zostało oddalonych, ale Mastercard się nie poddaje i składa kolejne, nie tylko w Europie, ale i za oceanem w Ameryce i Australii, gdzie zaskarżany jest znak CONOTOXIA.

conotoxia logo

Kolejne postępowania prowadzone są również w Hong Kongu, Brazylii, Arabii Saudyjskiej oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Marcin Pióro, CEO Cinkciarz.pl, spółki z grupy Conotoxia Holding:

Jesteśmy pewni swoich racji i będziemy ich bronić. Co ciekawe, już kilka lat temu MasterCard wycofał sprzeciw w sprawie znaku słowno-graficznego zawierającego dwa nachodzące na siebie koła przed EUIPO, tym samym rezygnując z próby blokowania rejestracji tego znaku towarowego. Tymczasem w ostatnim czasie wzywano mnie do składania zeznań w Nowym Jorku w podobnym postępowaniu toczącym się przed Urzędem Znaków Towarowych w USA.

To już się wydaje istna nagonką, cieszę się, że Cinkciarz się nie poddaje, a i też kontratakuje, sami złożyli dwa wnioski o unieważnienie znaków MasterCard ze względu na brak ich zdolności odróżniającej. Znaki te składają się z prostych czarno-białych graficznych elementów geometrycznych tj. dwóch nachodzących na siebie kółek.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu