Gry

Ulubiona gra pań z ZUSu świętuje dziś 30 urodziny

Krzysztof Rojek
Ulubiona gra pań z ZUSu świętuje dziś 30 urodziny
10

Pasjans to gra którą znamy wszyscy, a za jej powstaniem kryje się całkiem ciekawa historia. I aż trudno uwierzyć, że zadebiutowała równo 30 lat temu.

22 maja 1990 roku świat ujrzał najnowszy wtedy interfejs graficzny do popularnego wtedy Disk Operating System, czyli DOSa. Mowa tu oczywiście o Windows 3.0, który kontynuował ścieżkę obraną dwa lata wcześniej przez jego poprzednika - Windows 2.0. Wraz z nową nakładką do użytku wprowadzono  kilka funkcji, które są z nami po dziś dzień, w tym m.in. manager programów. Wtedy też do Windowsa została dodana  ikoniczna już dziś gra - Pasjans (Windows Solitaire).

Gry, które uczą systemu

Zawarcie pasjansa w Windowsie 3.0 nie miało służyć tylko i wyłącznie rozrywce osób korzystających z systemu. Jedną z jego funkcji było nauczenie użytkowników korzystania z nie do końca popularnego wtedy jeszcze urządzenia peryferyjnego - myszy. Pamiętajmy bowiem, że mówimy o przełomie lat '80 i '90. Idea graficznego interfejsu nie była jeszcze wtedy tak popularna, więc dla wielu osób Windows 3.0 był pierwszym spotkaniem z myszką komputerową. Aby ułatwić ludziom nauczenie się jej obsługi, Microsoft wpadł na pomysł zaadaptowania do swojej nakładki jednej z wersji pasjansa nazwanej Klondike. Tak powstał Windows Solitaire, przemianowany w późniejszych wersjach na Microsoft Solitaire - gra, którą w całości można obsłużyć myszką, która uczy poruszania kursorem i rozróżniania funkcji lewego i prawego przycisku.

 

Pasjans z nami zostaje!

Klasyczny Solitaire był dodawany do wszystkich kolejnych wersji systemu Windows aż do 2012 r., kiedy to pojawiła się plotka, iż ma go zabraknąć w nadchodzącym wtedy Windows 8. Microsoft faktycznie usunął grę z systemu, jednak nie porzucił jej całkowicie. Zamiast niej został stworzony program Microsoft Solitaire Collection, zbierający w sobie kilka klasycznych gier, jak Klondike, Freecell czy Pyramid. Niestety, nie obeszło się bez zgrzytu, ponieważ jest on dystrybuowany w formacie adware. W wersji darmowej zawiera on reklamy, które pojawiają się pomiędzy rundami gry, co swego czasu wzbudziło niemałe kontrowersje. Co więcej, Solitaire Collection zostało usunięte z Windows 8 tylko po to, by powrócić w Windows 10 jako oprogramowanie preinstalowane w systemie.

Jeżeli wierzyć telemetrii Microsoftu, pasjans po dziś dzień jest bardzo popularną grą, przy której co miesiąc relaksuje się ponad 30 mln osób. Duże zainteresowanie grą pozwala przewidywać, że w najbliższym czasie raczej się z nią nie pożegnamy. Ba - w międzyczasie program trafił także na Androida i iOS, a rok temu został wprowadzony do World Video Game Hall of Fame obok takich sław jak Doom, Tetris czy Halo: Combat Evolved. Dlatego też, jeżeli będziecie dziś musieli załatwić coś w ZUSie - nie zapomnijcie złożyć urodzinowych życzeń.

Źródło: The Verge

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu