Felietony

Parted Magic - przydatne narzędzie nie tylko dla geeków

Jan Rybczyński
Parted Magic - przydatne narzędzie nie tylko dla geeków
15

Wczoraj wydana została nowa wersja dystrybucji Parted Magic i pomyślałem, że to dobra okazja, żeby przedstawić to przydatne narzędzie na łamach AntyWeb. Parted Magic to dystrybucja Linuksa, która ma spełniać rolę scyzoryka, czy podręcznej skrzynki narzędziowej. Dystrybucja ta została stworzona ty...

Wczoraj wydana została nowa wersja dystrybucji Parted Magic i pomyślałem, że to dobra okazja, żeby przedstawić to przydatne narzędzie na łamach AntyWeb.

Parted Magic to dystrybucja Linuksa, która ma spełniać rolę scyzoryka, czy podręcznej skrzynki narzędziowej. Dystrybucja ta została stworzona tylko w tym jednym celu i nie należy jej mylić z systemem przystosowanym do normalnej pracy na co dzień. Zaraz, zaraz, ktoś zapyta, po co mi coś takiego?

Z własnego doświadczenia wiem, że taką płytkę warto mieć zawsze przy sobie, w torbie z laptopem. Nigdy nie wiadomo kiedy się przyda, a kiedy już będzie potrzebna, może uratować dużo cennego czasu i jeszcze cenniejszych danych.

Oto kilka przykładów, do czego można wykorzystać:

  • Dostęp do danych na dysku twardym również wówczas, gdy padnie nam system operacyjny z powodu zwykłej awarii czy ataku złośliwego oprogramowania, w celu przekopiowania ich w inne miejsce
  • Wykonanie kopii bezpieczeństwa całej partycji systemowej, włącznie z systemem i wszystkimi jego ustawieniami
  • Wykonywanie rozmaitych operacji na partycjach. Tworzenie nowych partycji na czystym, świeżo zakupionym dysku, zmiana rozmiaru partycji, formatowanie i wiele innych.
  • Diagnostyka komputera, szczególnie dysków twardych
  • Odzyskiwanie skasowanych plików i partycji
  • Bezpieczne usuwanie danych z całego dysku twardego w przypadku np. sprzedaży dysku, czy całego komputera
  • Testowanie pamięci operacyjnej
  • Testowanie wydajności sprzętu
  • I wiele więcej :-)

Najistotniejszą cechą tego rozwiązania, jest fakt, że uruchamia się z płyty, ładując w całości do pamięci operacyjnej. Po uruchomieniu Parted Magic, można wyjąć płytę CD zwalniając napęd do innych celów, np. wypalenia ważnych danych na DVD.

Co prawda dystrybucja zawiera cały szereg zaawansowanych narzędzi, sam nie korzystam nawet z połowy, to jednak nie wyklucza użycia Parted Magic przez zwykłego użytkownika k. Dzięki temu, że cały system zajmuje 170 MB, jest szybki i działa na prawie każdym komputerze, od bardzo wiekowych, po współczesne, warto go mieć przy sobie, choćby tylko po to, żeby w razie awarii systemu wyciągnąć z dysku istotne dane, przekopiowując je na przenośną pamięć, lub wejść do internetu na nie swoim komputerze i zalogować się do banku w bezpieczny sposób. Opisane sytuacje nie zdarzają się często, ale gdy już się przytrafią mogą powodować wiele stresu, dlatego warto być przygotowanym na takie okazje.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu