Europa

Jeśli USA nie zniesie wiz dla Polaków KE wprowadzi wizy do UE dla ich obywateli

Grzegorz Ułan
Jeśli USA nie zniesie wiz dla Polaków KE wprowadzi wizy do UE dla ich obywateli
81

Temat wiz dla Polaków w USA to temat rzeka, który ciągnie się od lat. Kolejni prezydenci Stanów Zjednoczonych obiecują ich zniesienie, ale nic w temacie się nie zmienia. Wszystko wskazuje jednak na to, że niedługo się to może zmienić. Dostaliśmy właśnie na email informację, że Parlament Europejski chce zastosować element siłowy wobec USA i wzywa Komisję do przywrócenia obowiązku wizowego wobec obywateli USA.

Zastosowanie ma tu wzajemność wizowa z USA, której Amerykanie nie przestrzegają. Według niej obywatele USA mogą bez przeszkód podróżować po wszystkich krajach UE, ale nie działa to jednak w drugą stronę.

W UE istnieje tak zwany mechanizm wzajemności wizowej. Polega on na tym, że Komisja Europejska powiadamia państwo spoza UE o stwierdzeniu braku wzajemności wizowej i żąda jej wprowadzenia. Jeżeli państwo nie zniesie wymogów wizowych wobec unijnych obywateli w ciągu 24 miesięcy od otrzymania notyfikacji, UE może zwiesić na 12 miesięcy zwolnienie obywateli tego państwa z obowiązku posiadania wiz. Mechanizm uruchamia Komisja Europejska poprzez przyjęcie projektu aktu delegowanego wymagającego zatwierdzenia przez Parlament Europejski i Radę.

Komisja zawiadomiła USA o braku wzajemności 12 kwietnia 2014 roku, więc mieli czas do 12 kwietnia 2016 aby znieść obowiązek wizowy dla obywateli Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Polski i Rumunii. Dzisiejsze wezwanie do podjęcia działań prawnych posłów Parlamentu Europejskiego sprawi, że "w ciągu dwóch miesięcy" temat będzie musiał być wdrożony w życie przez Komisję Europejską. Jeśli USA nadal utrzyma obowiązek wizowy, zostanie wprowadzona dla nich konieczność ubieganie się o wizę w krajach Unii przez następne 12 miesięcy.

To dobra wiadomość też dla nas, często wyjeżdżamy do USA na różnego rodzaju konferencje czy targi, by relacjonować dla Was prezentowane tam nowinki technologiczne, ale wymagana jest zawsze od nas wiza, kiedy z drugiej strony dziennikarze, blogerzy czy nawet twórcy startupów z USA już takiego obowiązku nie mają i mogą swobodnie podróżować po krajach UE, również do naszego kraju.

Photo: paulgrecaud/Depositphotos.

/\/>

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hotwklejka