Pamięć RAM to z pewnością nie jest fascynujący temat dla zwykłych użytkowników komputerów. O ile nowymi procesorami czy kartami graficznymi jeszcze sporo osób się interesuje, o tyle RAM jest traktowany nieco po macoszemu. Faktem jest jednak, że z każda generacja zapewnia coraz większą przepustowość i nie inaczej będzie w przypadku pamięci DDR5.
DDR5 trafi do pierwszych komputerów w 2020 roku
Obecnie najpopularniejsze pamięci DDR4 pojawiły się w pierwszych komputerach pod koniec 2014 roku, na platformie Intela - Haswell-E. W kolejnym roku trafiły już do większej liczby komputerów z racji wsparcia przez tańsze procesory Intela oraz AMD. Obecnie standard DDR4 nam spowszedniał, choć same pamięci wbrew logice są droższe niż jeszcze 2 lata temu. To jednak temat, który poruszałem już wielokrotnie, więc zainteresowanych kwestiami cenowymi zapraszam do jednego z poprzednich wpisów.
Przeczytaj: Dlaczego pamięci DDR4 są takie drogie
Kości DDR4 startowały od taktowania 2133 1600 MHz, z czasem jednak prędkości rosły, a wraz z nimi przepustowość. Obecnie na nikim nie robią już wrażenia moduły 3000 czy 3200 MHz, a rekordziści osiągają sporo ponad 4000 MHz. To jednak wygląda już na szczyt możliwości tej technologii. DDR5 wystartuje od taktowania 5200 MHz przy napięciu 1.1V, czyli zapewni wyraźnie wyższą przepustowość niż nawet najlepsze moduły DDR4. Przy jednym kanale i standardowej szynie o szerokości 64-bit zapewni to przepustowość na poziomie 41.6 GB/s. Jako, że obecnie procesory obsługują przynajmniej 2 kanały, to mamy teoretyczną przepustowość na poziomie 83,2 GB/s.
Do 2022 roku prędkość pamięci DDR5 powinna wzrosnąć do 6400 MHz co pozwoli na przekroczenie bariery 100 GB/s w konfiguracji dwukanałowej. To szczególnie istotna informacja dla osób, które pracują z dużą ilością danych oraz dla zintegrowanych GPU w procesorach, które nie posiadają własnej pamięci. Szybszy RAM oznacza większą wydajność w grach, a to w połączeniu z coraz wydajniejszymi GPU może wyeliminować najtańsze karty graficzne z rynku.
DDR5 trafi też do samochodów
Co ciekawe pamięci DDR5 trafią nie tylko do komputerów, ale również do samochodów. SK Hynix przygotowuje specjalne kości dla przemysłu motoryzacyjnego, który z racji stosowania coraz bardziej zaawansowanych systemów wsparcia kierowcy przetwarza ogromne ilości danych. W przyszłości wraz z rozwojem systemów autonomicznego sterowania, będzie ich jeszcze więcej, a liczyć się będzie też szybkość.
Kolejny krok to kości DDR6, które powinny pojawić się na rynku za 5-6 lat. Prace nad tym standardem już się rozpoczęły, ale przedstawiciel SK Hynix nie był w stanie dzisiaj powiedzieć, czy będą to nadal moduły montowane w specjalnych gniazdach na płycie głównej, czy może już bardziej zintegrowana część procesora na wzór systemów SoC (system-on-chip) stosowanych w smartfonach.
źródło: CDRInfo
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu