Nauka

Pająki jedzą więcej insektów niż ludzie mięsa

Marcin Hołowacz
Pająki jedzą więcej insektów niż ludzie mięsa
18

Życie bywa stresujące, dlatego czasem warto poczytać o czymś co nie wzbudzi u nas jakiegokolwiek niepokoju. Myślę, że do tego typu informacji zaliczają się wyliczenia zawarte w pracy naukowej opublikowanej w dzienniku The Science of Nature, w których Martin Nyffeler i Klaus Birkhofer za temat obrali mordercze zapędy pająków.

Jeżeli pająk coś zjada, to najpierw musiał to zabić. Dlatego analiza skupiająca się na ilości spożywanych przez nie „posiłków”, równie dobrze może być określona jako badanie ich morderczych zapędów – a przynajmniej ja sobie pozwoliłem na taki tok rozumowania. Zgodnie z wyliczeniami naukowców, które zostały oparte na dwóch różnych metodach obliczeniowych, wychodzi na to, że pająki pochłaniają ogromne ilości insektów.

Nawet 800 milionów ton rocznie

To do czego doszli badacze oraz co potwierdzili wspomnianymi wyliczeniami, brzmi mniej więcej tak: populacja pająków z całego świata mająca łączną wagę ok. 25 mln ton, rocznie spożywa nawet 800 mln ton insektów. Być może w pierwszej chwili trudno się do tego odnieść i ciężko ocenić czy to dużo, czy mało?

Z pomocą przychodzą inne ciekawostki. Na przykład to, że ludzkość konsumuje rocznie ok. 400 mln ton mięsa i ryb. Z kolei walenie konsumują każdego roku między 300 mln ton, a 550 mln ton ofiar. Wychodzi na to, że te małe drapieżniki (pająki) nie marnują swojego czasu i każdego roku wkładają naprawdę sporo pracy w zjadanie insektów. Największe wrażenie robi wzmianka o górnych widełkach, natomiast pełna informacja brzmi tak, iż mogą one spożywać między 400 mln ton, a 800 mln ton, co i tak jest imponujące.

Pająki są bardzo rozpowszechnione na Ziemi, jako że ich średnie zagęszczenie wynosi ok. 1000 osobników na metr kwadratowy. Ponadto są bardzo zróżnicowane gatunkowo, bo jak informują autorzy pracy, istnieje ponad 45 tys. różnych gatunków pająków. Mimo tego często są dla nas praktycznie niezauważalne, ponieważ doskonale się kamuflują, a w dodatku często prowadzą nocny tryb życia. Nie należy jednak pozwalać sobie na wrażenie, iż ich rola na świecie jest znikoma.

Pasjonaci polowania

Biorąc pod uwagę z jaką pasją pająki oddają się zabijaniu insektów, możemy sobie wyobrazić jak duży wpływ ma to na ekosystem. Naukowcy podkreślają, że ich wyliczenia pomagają zrozumieć, że ta rola jest niezwykle istotna. Opisują pająki jako głównych naturalnych wrogów owadów i zaznaczają jak istotne są dla zachowania równowagi ekologicznej.

Poza tym, że więcej niż 90% ich ofiar to owady i skoczogonki, wspomina się też o tym, że pająki większych rozmiarów polują także na żaby, jaszczurki, węże, ryby czy nietoperze i ptaki. Ich aktywność jest największa w lasach i na łąkach, ponieważ tam występują sprzyjające im warunki. Regiony przekształcane przez ludzkie działania, takie jak np. rolnictwo, są dla nich mniej atrakcyjne.

Pora na kilka swobodnych myśli na podsumowanie. Po pierwsze, gdyby pająki były ludzkich rozmiarów mielibyśmy przechlapane. Po drugie, gdyby pająki mogły oglądać seriale, zazwyczaj wybierałyby te o płatnych mordercach i psychopatach. Po trzecie, chyba powinniśmy docenić to, że dzięki nim jest mamy znacznie mniej owadów.

Źródło 1, 2, 3

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu