AntywebTV

Huawei P20 Lite czy Huawei Mate 10 Lite - który smartfon jest lepszy?

Paweł Winiarski
Huawei P20 Lite czy Huawei Mate 10 Lite - który smartfon jest lepszy?
0

Śmiem twierdzić, że P20 Lite i Mate 10 Lite to dwa najpopularniejsze w tej chwili smartfony w naszym kraju. Jednocześnie jeśli musicie się zdecydować na któryś z nich, wybór będzie naprawdę trudny.

Wygląd i ekran

Jednemu podoba się to, drugiemu coś zupełnie innego i doskonale rozumiem, że wygląd smartfona to kwestia mocno indywidualna. Choć w dużej mierze widać, że oba telefony wyszły spod ręki jednej firmy, to kilka rzeczy je różni. Po pierwsze Mate 10 Lite jest większy, nie ma szklanych plecków a soczewki aparatu zostały umieszczone w innym miejscu. Telefony różnią też ekrany - w Mate 10 Lite mamy 5,9 cala przy proporcjach 18:9, w P20 Lite 5,83 cala i proporcje 19:9. Choć P20 Lite jest konstrukcją mniejszą, to jeśli chodzi o obszar roboczy, ta różnica nie jest już tak widoczna. No i P20 Lite posiada notcha, jeśli więc szukacie czegoś, co wizualnie skojarzy się z nowym iPhonem, to P20 Lite jest dla Was.

Trzeba też zauważyć, że Mate 10 Lite ma port ładowania microUSB, P20 Lite USB-C. Mate 10 Lite nie posiada natomiast NFC, które znajdziemy w P20 Lite, więc jeśli używacie płatności zbliżeniowych, Mate będzie musiał zejść na dalszy plan. Wygląda więc na to, że P20 Lite jest konstrukcją nowocześniejszą.

Kup huawei P20 Lite w Neonet.pl. Kliknij!

Wydajność

Oba smartfony mają pod maską to samo. Oba napędza procesor Kirin 659 wspierany układem Mali T830 MP2, oba mają 4 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej, którą można rozbudować kartami microSD. Różni je system operacyjny - Mate 10 Lite działa w tej chwili pod kontrolą Androida 7 Nougat, choć za jakiś czas dostanie ósemkę. P20 Lite wyciągnięty z pudełka ma już Androida 8 Oreo. Smartfony różni też wersja nakładki - Mate 10 Lite ma ją w wersji 5.1, P20 Lite w wersji 8.0.

Oba smartfony działają bardzo podobnie i jak na swoją półkę cenową nie ma się do czego przyczepić. Jeśli nie zależy Wam na supermocy drogich flagowców, zarówno Mate 10 Lite jak i P20 Lite w zupełności wystarczą by komfortowo z nich korzystać. Warto jednak zaznaczyć, że Antutu pokazuje pewne różnice na korzyść P20 Lite.

Bateria - tu pojemnością akumulatora wygrywa Mate 10 Lite oferując ogniwo 3340 mAh. P20 Lite posiada natomiast baterię o pojemności 3000 mAh, możecie się więc domyślić, który dłużej pożyje na jednym ładowaniu.

Aparaty

Oba smartfony mają po dwa obiektywy. Pierwszy z matrycą 16 Mpix, drugi 2 Mpix. W obu przypadkach można powiedzieć, że są przyzwoite choć do poziomu flagowców dużo im brakuje. Trudno też zauważyć jakieś naprawdę znaczące różnice w zarejestrowanych zdjęciach, które sprawiałyby aby któryś ze smartfonów wypadł lepiej.

Co innego w kwestii aparatu przedniego. Mate 10 Lite ma dwa obiektywy, co pozwala skorzystać z trybu portretowego z efektem bokeh. Jeśli więc robicie dużo zdjęc typu selfie, Mate 10 Lite będzie lepszym wyborem.

Cena

Tu zwycięzca jest jeden i koronę trzeba przyznać Mate 10 Lite. Smartfona można już kupić za około 1050 złotych, duża część ofert to poniżej 1200 złotych. Za te pieniądze nie dostaniecie P20 Lite, którego ceny zaczynają się od prawie 1400 złotych. Jeśli więc kryterium jest sztywny budżet, wybór jest w zasadzie jeden.

Kup Huawei Mate 10 Lite. Kliknij!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu