Apple

Moje sposoby na oszczędzanie baterii w iPhonie - jak przedłużyć czas pracy?

Konrad Kozłowski
Moje sposoby na oszczędzanie baterii w iPhonie - jak przedłużyć czas pracy?
64

Szybkie ładowanie i powerbanki pozwalają przedłużyć czas pracy smartfona o ważne kilkadziesiąt minut lub kilka godzin, ale co zrobić w sytuacji, gdy nie mamy możliwości skorzystania z nich? Oto moje metody na przedłużenie czasu pracy iPhone'a na baterii.

Włącz tryb oszczędzania energii

Tak, wiem, oczywistość, ale miejmy ją już z głowy. Część użytkowników iPhone'ów nawet nie zdaje sobie sprawy z istnienia tej funkcji, więc gdyby takowi zawitali do tego artykułu (witam serdecznie), to już na wstępie zwracam Waszą uwagę właśnie na tę funkcję. Znajdziecie ją w Centrum sterowania (wysuwane z dołu w modelach do iPhone 8 i wysuwane z prawego górnego rogu w iPhone X i nowszych) - wystarczy, że tapniecie na ikonę baterii. Jeśli jej tam nie ma, odpowiednia pozycja znajduje się też w ustawieniach w sekcji Bateria.

Wyłącz odświeżanie w tle dla wybranych aplikacji

Odświeżanie w tle to wiele przeróżnych procesów, które dzieją się w tle, gdy my nie korzystamy z danej aplikacji. Niezależnie od tego, czy na Waszym urządzeniu jest ich kilka czy kilkadziesiąt, zawsze warto wyłączyć takie aktywności w tle dla tych, które nie są Wam niezbędne. Decyzja o tym, działalność których aplikacji w tle ograniczycie zależy od Was, ja zrobiłem tak z aplikacjami restauracji, usług VOD, czasopism. Wyłączenie odświeżania w tle nie wpływa na działanie powiadomień. Sekcję Odświeżanie w tle znajdziecie w Ustawienia->Ogólne.

Wyłącz powiadomienia dla wybranych aplikacji

Bardzo prosta i niezwykle skuteczna metoda. Ciągła synchronizacja i wysyłanie powiadomień przez aplikacje w bardzo dużym stopniu wpływa na spadek energii, dlatego pozostawcie je włączone tylko dla tych aplikacji, w których faktycznie są Wam potrzebne. Nic nie stoi na przeszkodzie, by powiadomienia skonfigurować jeszcze dokładniej, na przykład tak, by były dostarczane po cichu (bez dźwięku i bez banerów) i czekały na nas, gdy sięgniemy po telefon. Wszystkie te opcje dla poszczególnych programów znajdziecie w Ustawienia->Powiadomienia.

Wyłącz wibracje

Jeśli pracujecie lub przebywacie w otoczeniu, gdzie bez problemu usłyszycie dźwięk powiadomienia, to wibracje wcale nie będą potrzebne, by was powiadamiać o czymkolwiek. Pozostawcie je aktywne w trybie cichym. Pozycję Wibruj w trybie dzwonka znajdziecie w Ustawienia->Dźwięki i haptyka.

Wyłącz Usługi lokalizacji

Sam system iOS oraz wiele aplikacji na Twoim iPhonie stale sprawdza lokalizację urządzenia, przez co poziom naładowania baterii w telefonie potrafi znacząco spadać. Jeśli aktualnie nie potrzebujesz tej funkcji (np. nie nawigujesz, nie szukasz czegoś w okolicy) możesz śmiało wyłączyć Usługi lokalizacji dla wszystkich albo wybranych aplikacji.  Pamiętaj jednak, że wpłynie to na przykład na brak aktualizowania położenia dla takich aplikacji jak Pogoda. Jak podaje Apple, nie sprawi to jednak, że nie będziesz mógł skorzystać z usługi Find my iPhone.

Zredukuj animacje w iOS

To raczej drobnostka, ale kto wie, może pozwoli minimalnie zaoszczędzić trochę energii. W Ustawienia->Dostępność->Redukuj ruch możecie zmniejszyć liczbę animacji, przez co system będzie w mniejszym stopniu obciążał podzespoły i nie będzie korzystał z np. akcelerometru, by móc zmieniać położenie tapety w tle. Dzięki tej czynności może także, (bardzo minimalnie) wzrosnąć wydajność starszego iPhone'a.

Wyłącz transfer danych przez sieć komórkową

Smartfony bez dostępu do sieci bywają mało pomocne (chociaż aparat i wygodne pisanie SMS-ów to silne zalety), ale to właśnie łączność z Inetrnetem sprawia, że iPhone'om tak szybko kończą się zasoby energii. Jeśli możecie sobie na to pozwolić, dajcie odpocząć smartfonowi od ciągłej synchronizacji danych i bezustannego poszukiwania jak najlepszego połączenia ze stacjami bazowymi. Wyłączenie transferu danych możliwe jest w Centrum sterowania oraz w Ustawienia->Sieć komórkowa->Dane sieci kom.

Jak szybciej naładować iPhone'a?

Na czas ładowania akumulatora w iPhonie, także z powerbanka, możecie aktywować tryb samolotowy - w ten sposób telefon będzie potrzebował mniej energii na bieżące procesy, a stan naładowania baterii powinien choćby minimalnie szybciej się podnosić.

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu